Průlomová léčba vysokého tlaku by se mohla provádět i ambulantně

Praha - Lékaři pražské nemocnice Na Homolce představili nejmodernější metodu léčby vysokého krevního tlaku. Už na jaře začali čeští kardiologové ve spolupráci s americkými kolegy s léčbou pomocí ultrazvuku - teď metodu ještě zdokonalili. V budoucnu by se tak mohla provádět i ambulantně a pomoci například i diabetikům nebo pacientům s chronickým onemocněním ledvin.

Metoda renální denervace spočívá ve snížení jinak nesnížitelného tlaku zásahem na ledvinných tepnách. Ultrazvukem se na tepnách spálí nervová vlákna, která nadměrně aktivují organismus a způsobují právě zvýšený krevní tlak. Oproti předchozímu postupu je ale nyní ultrazvuk aplikován pouze přes kůži. Před dvěma týdny zákrok podstoupili čtyři první pacienti.

Pro nemocného a pojišťovny znamená léčba i výraznou úsporu na medikaci

Lékaři by tuto metodu v budoucnu rádi dělali zcela neinvazivně a v podstatě ambulantně. Není ale vhodná pro každého pacienta, používá se u lidí, kterým zůstává vysoký krevní tlak navzdory léčbě. „Metoda naprosto bezpečně funguje u nemocných, kteří mají jiným způsobem neovlivnitelný krevní tlak, mají tedy vyčerpanou farmakoterapii a tlak se dá pouze kontrolovat, ne léčit,“ řekl ve Studiu ČT24 primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Zatím podle něj neexistují data, která by říkala, že metoda je vhodná pro všechny nemocné s hypertenzí.

Ideální krevní tlak je 120/80 milimetrů, může být ale i o něco nižší nebo vyšší. Když ale vyšplhá nad hranici 140/90, tak zdravotní rizika prudce rostou a je nutná léčba. V Česku trpí hypertenzí až tři miliony lidí, přibližně třetina o ní ale vůbec neví a sotva čtvrtina pacientů se léčí správně. Vysokému krevnímu tlaku se věnoval i magazín TEP 24.  

Video Nová metoda léčby krevního tlaku
video

Nová metoda léčby krevního tlaku