Duka: Vlastnit ostatek vychází z touhy být s někým, koho si vážím

Praha - Ostatek blahoslaveného papeže Jana Pavla II. bude uložen ve Svatovítské katedrále. Dnes jej do Prahy přivezl krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz, někdejší papežův osobní sekretář. Ampuli s krví předal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi při mši svaté ve svatovítské katedrále.

„Relikvie a ostatky zná každý člověk z normálního života. Když zemře někdo v rodině, určité ostatky se schovávají, například vlasy, a máme k nim vztah,“ vysvětlil pražský arcibiskup Dominik Duka. Upozornil, že se nejedná pouze o otázku náboženskou. I v normálním životě si lidé kupují určité předměty, které se týkají života jejich idolů. „Vychází to z touhy být s někým, koho si vážím, koho mám rád,“ dodal Duka. 

„Relikvie jsou pozůstatkem starých časů, kdy se křesťané skrývali v katakombách a ostatky svých mučedníků ukládali do oltářů v podzemních kaplích. Aby věřící následovali vzorný příklad těch, kteří za víru položili život nebo se jako Jan Pavel II. nějak zasloužili o rozvoj civilizace,“ vysvětlil teolog Miroslav Fiala.

Podle pražského arcibiskupství by měl být ostatek uložen v relikviáři. „Praxe svatovítské katedrály je taková, že se ostatky vystavují při bohoslužbách při svátku tohoto světce. Určitě ji při slavnostních příležitostech bude možnost vidět,“ uvedl Duka. 

Mše byla velkou hudební událostí

Při mši svaté na svátek sv. Cecilie, kterou sloužil krakovský arcibiskup kardinál Dziwisz v polštině a při které byla pražské arcidiecézi předána ampule s krví blahoslaveného papeže Jana Pavla II., zazněla v podání několika sborů pražské arcidiecéze Mše D-dur Jana Dismase Zelenky. Mše k poctě svaté Cecilie, patronky hudebníků, je již několikátým rokem vždy velikou hudební událostí. Podtrhuje to skutečnost, že Zelenkovu mši zpívá několik chrámových sborů, které se při této příležitosti setkávají v pražské katedrále. 

Česko již papežovy ostatky má

V Česku to ale nebude první ostatek tohoto oblíbeného papeže. Loni získal farní kostel sv. Michaela v Ostrově nad Ohří schránku s kapkou krve na kousku mešního roucha. Jiný má škola, která nese papežovo jméno, a to Církevní střední zdravotnická škola Jana Pavla II. v Praze. Jde rovněž o kapku papežovy krve na speciální tkanině, která je uzavřená v průhledném medailonku. Nyní je prozatímně uložena ve školní kapli před portrétem papeže, sestry chtějí nechat zhotovit relikviář co nejdříve. 

Nejvýznamnějšími českými relikviemi jsou lebky tří svatých - Václava, Ludmily a Vojtěcha. Tu zřejmě vůbec první, ramenní kost svatého Víta, získal kníže Václav od císaře Jindřicha Ptáčníka. Zdaleka největším sběratelem relikvií byl Karel IV., díky němuž do Svatovítského pokladu přibyl například trn z Kristovy koruny.

O relikvie se postaral Krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz, dlouholetý tajemník Jana Pavla II. Všechny relikvie, včetně té, kterou nyní získá Chrám svatého Víta, pochází z krve, která byla papeži odebrána krátce před jeho smrtí pro případnou transfuzi. Po jeho smrti si dvě ampulky krve ponechaly řádové sestry v nemocnici Bambino Gesù, kteří papeže v posledních dnech ošetřovaly, a dvě ampulky si odvezl právě kardinál Dziwisz. Krev, která původně sloužila jako soukromá památka na významnou osobnost, nyní krakovský arcibiskup distribuuje žadatelům, kteří jsou nějakým způsobem spojeni se životem Jana Pavla II.

Papež Jan Pavel II. měl k České republice jako sousední zemi s podobným osudem a podobnými problémy s útlakem církve komunistickým režimem velice blízký vztah. Od roku 1990 zavítal do České republiky třikrát. Charismatický předchůdce Benedikta XVI. zemřel 2. dubna 2005 ve věku 84 let. Po pouhých dvou měsících pak byl zahájen proces jeho blahoslavení, který byl završen loni. Blahořečení je předstupněm ke svatořečení. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 9 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 10 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 23 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...