Diag Human podá proti rozhodnutí francouzského soudu kasační stížnost

Praha – Diag Human se bude bránit proti úternímu rozhodnutí odvolacího soudu ve Francii, který zastavil exekuční řízení proti ČR. Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody podá kasační stížnost – prý pro ni existují dobré důvody. Kvůli překaženému obchodu s krevní plazmou žádá Diag Human po státu přes deset miliard korun odškodné a se svým nárokem se loni začala obracet na zahraniční soudy. Nároky firmy zpočátku prvoinstanční soudy ve Vídni a Paříži uznaly, Česko se ale proti verdiktům odvolalo a ve druhé instanci už Diag Human neuspěl.

Zdroj: ISIFA/ČT24/www.diaghuman.eu Autor: Vojtěch Rejl

„Česká republika následně podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a potvrzena správnost postupu státu,“ uvedl ve středu mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Podle něj se také rakouský odvolací soud ztotožnil s argumentací Česka, podle kterého stále probíhá rozhodčí řízení.

Ve sporu jde o to, zda už je miliardová arbitráž ukončena. Rozhodci totiž v roce 2008 přiznali společnosti Diag Human náhradu škody převyšující osm miliard korun, Česko se ale odvolalo. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tak arbitráž stále pokračuje. Podle Diag Human je ovšem skončená, protože se za stát odvolali lidé, kteří k tomu prý neměli pravomoc. 

Diag Human žaluje Česko také v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Ministerstvo teď doufá, že úspěch ČR ve Francii bude mít na řízení u soudů v dalších zemích přímý vliv. Žalobu podala firma také ve Spojených státech, letos v létě ji ale stáhla – šlo prý o urychlení celé věci, neboť jakýkoliv výrok evropského soudu o vykonatelnosti je podle Diag Human dle amerického zákona i mezinárodního práva okamžitě a automaticky vykonavatelný i ve Spojených státech. 

Počátky vleklé kauzy, která je největším obchodním sporem v historii České republiky, sahají až do března 1992. Tehdy ministr zdravotnictví Martin Bojar vyloučil česko-švýcarskou společnost Diag Human podnikatele Josefa Šťávy z konkurzu na obchod s krevní plazmou a označil ji za nesolidní - tím jí měl způsobit miliardovou škodu. Šťávova firma se proto začala domáhat odškodnění s argumentem, že přišla o zakázky. Stát se rozhodl řešit spor jako neveřejný v rozhodčím řízení a to podnikatel Šťáva v roce 2008 vyhrál. Tribunál rozhodl, že Česko mu musí zaplatit 8,2 miliardy korun plus denní úroky, celková částka tak dnes přesahuje deset miliard korun. Stát se ale proti verdiktu odvolal a od té doby probíhá spor o obsazení trojice arbitrů, která má rozhodnutí přezkoumat.