Hluk před řeckou ambasádou. Pusťte vězněné Čechy, volali demonstranti

Praha – Více než dvě stě lidí dnes demonstrovalo před řeckou ambasádou na Praze 6 proti věznění dvou Čechů na egejském ostrově Limnos. Vývojáři počítačových her Martin Pezlar a Ivan Buchta zde byli na začátku podzimu zatčeni a obviněni ze špionáže pro Turecko, hrozí jim až 20 let vězení. Demonstranti takové obvinění označují za absurdní a řecké delegaci v Česku stejně jako českému ministerstvu zahraničí předali petici s 21 000 podpisy, která žádá o jejich propuštění.

„Stále se říká, že fotografovali vojenské základny, což téměř s jistotou není pravda, říká se, že jsou turečtí špioni, což je naprosto absurdní, a tři měsíce tráví na cele s pětadvaceti lidmi a spí na zemi, což je v zemi Evropské unie naprosto nepředstavitelné,“ uvedl dnes spoluorganizátor protestní akce Daniel Vávra.

Účastníci demonstrace přinesli transparenty s nápisy Dávám Řekům den, maximálně dva, Vraťte nám kluky či Pusťte kluky domů a skandovali heslo: Propustit! Organizátoři před ambasádou také přečetli krátké prohlášení, v němž prohlásili obvinění mužů ze špionáže za neopodstatněné a vyjádřili přesvědčení, že oba jsou nevinní.

Velvyslance Řecka Georgia Paizise vyzvali, aby se snažil podpořit co nejrychlejší vyřešení problému. Kauza podle nich může vážně poškodit mezinárodní pověst Řecka. Velvyslanec následně hlavní organizátory Daniela Vávru a Martina Bacha přijal; asi dvacetiminutová schůzka byla podle Vávry poměrně příjemná a přátelská. Paizis prý vyjádřil naději, že se vše co nejdříve vyřeší.

Češi zadržení v ŘeckuŘecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu 9. září kvůli tomu, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oběma hrozí pět až 20 let vězení, vinu popírají. Muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle prvních zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

O jejich dalším osudu jednal na summitu Evropské unie se svým řeckým protějškem i předseda vlády Petr Nečas. „Pan předseda vlády Samaras zareagoval velmi vstřícně a řekl, že se touto záležitostí bude zabývat, a já to považuji za pozitivní zprávu a chci zdůraznit, že vláda České republiky i já osobně máme velký zájem a chceme udělat všechno, co bude v našich silách, pro pomoc těmto občanům,“ uvedl Nečas.


Stát zaspal, říkají demonstranti

U sídla české diplomacie organizátoři znovu přečetli prohlášení, v němž mimo jiné vyjádřili pochybnost, zda české úřady dělají pro návrat dvojice Čechů do vlasti vše. Podle demonstrantů stát se svou aktivitou zaspal. „Problém je, že se to děje o tři měsíce později, než mělo, a že celá situace je poměrně dost absurdní. Bylo by hezké, kdyby stát konal dřív, než konal,“ konstatoval Vávra.

Za českou diplomacii petici a výzvu převzal mluvčí Vít Kolář. Ministerstvo podle něj dělá, co je v jeho silách. „Co se týče kontaktů na nejvyšší úrovni, nepamatuju si, že by prezident, premiér, ministr zahraničí byli tolikrát v kontaktu s řeckou reprezentací, jako se tomu děje teď,“ uvedl Kolář. Podle něj však musí rozhodnout řecký soud.

Daniel Vávra:

„Zatímco v obdobných případech se v minulosti vše vyřešilo příjezdem obviněných domů během několika málo týdnů, nyní nemáme ani po takřka třech měsících zprávy o zlepšení situace.“


„Ministerstvo už z běžných postupů zkusilo všechno, co může, přes schůzky ministrů, přes schůzky premiéra a dopis prezidenta republiky,“ dodává mluvčí Černínského paláce. „Zatím společný vzkaz od Řeků je, že je to kauza, o které musí rozhodnout soud, a není možné do toho nijak z vnějšku zasahovat.“

Samotný případ se navíc dál zamotává, přibyl v něm nový svědek, oba Čechy měly navíc řecké orgány sledovat už od jejich příjezdu. Soudní stání navíc dál komplikují řecké stávky, kvůli kterým se projednávání kauz zpozdilo. Ministerstvo zahraničí chce proto alespoň docílit toho, aby soud začal případ obou Čechů řešit co nejdříve.

Video Rozhovor s Danielem Vávrou
video

Rozhovor s Danielem Vávrou

Rozhovor s Danielem Vávrou

S - 26.11.12

Reportáž Lenky Drmotové