Budou církve platit daně? Poslanci finišují s návrhy

Praha – Politici pracují na tom, aby dostáli svému slibu a zamezili církvím prodávat majetek nabytý v restitucích bez toho, aby musely platit daně. Ve schváleném restitučním zákoně je totiž první prodej majetku osvobozen od daně z převodu nemovitostí a od daně z příjmu. Příslušný návrh hodlá příští týden předložit exposlanec ODS Michal Doktor, na svém pracuje i ČSSD. Moc času ale zákonodárci nemají. Restituční zákon totiž začíná platit už 1. ledna.

Právě Martin Doktor, dnes jeden z lídrů Jihočechů 2012, pro církevní restituce zvedl ruku pod podmínkou, že daně z příjmu budou muset církve při následném prodeji zaplatit. Svým hlasem pomohl na začátku listopadu koaličním poslancům přehlasovat senátní veto restitučního zákona. „Zákon mám připraven v takzvaném zkráceném projednávání,“ uvedl Doktor. „Připravili jsme novelu, že církve budou muset jako každý jiný v této zemi v případě, že budou prodávat majetek, který získají díky církevním restitucím, platit daň z příjmu,“ komentoval aktivity v této věci šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. 

Církve a náboženské společnosti mají dostat od státu kromě 59 miliard korun i majetek za 75 miliard. I kdyby církve následně prodaly třeba jen čtvrtinu vrácených nemovitostí, mohl by stát do rozpočtu získat několik miliard korun. Například řád premonstrátů žádá zpět 7,5hektarový stavební pozemek v Horoměřicích u Prahy. Při prodeji by na něm mohl vydělat přes sto milionů korun, v případě zrušení daňové výjimky by musel zaplatit státu daň ve výši dvaceti milionů korun.

Kalousek: Pozdější prodej by už dani podléhat nemusel

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by ale rád ještě rád prosadil, aby po několika letech od získání majetku církve daně platit nemusely. „Já bych pokládal za legitimní diskusi o nějakém časovém testu. Řekněme tři roky nebo pět let, během kterého kdyby skutečně k prodeji došlo, tak by to bylo zatíženo daní,“ uvedl Kalousek.

Církve jsou se zdaněním zisků z prodaného majetku smířené. „Vnímáme to jako věc, která neporušuje linii, na které se vláda dohodla s církvemi,“ prohlásil generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. 

Video Reportáž Petra Vaška a rozhovor s Martinem Doktorem
video

Reportáž Petra Vaška a rozhovor s Martinem Doktorem