Na rakovinu prsu umírají častěji muži

Praha - Bezmála každý stý případ rakoviny prsu se týká mužů. Ti přitom často o riziku této nemoci vůbec nevědí, a proto zpravidla přicházejí do ordinace, až když už je pozdě. Čeští lékaři rakovinu prsu objeví ročně zhruba u 40 mužů.

Zhoubný nádor na prsu - jenže ne na ženském. Rakovina prsu mužů se rozšiřuje stejně rychle jako ta u žen, jen o ní není slyšet. Osmapadesátiletý muž z Prahy, říkejme mu Karel, si bulku v prsu našel před pěti lety. „Seděl jsem na gauči a úplně mimoděk jsem si rukou přejel přes prso a narazil na cosi tvrdého,“ vypráví. K doktorovi šel hned, na vyšetření ale odmítl čekat tři měsíce. Díky tomu, že byl neodbytný, mu už dva týdny poté chirurgové odoperovali zhoubný nádor. „Kdybych na to byl opravdu čekal, tak už jsem asi pět let mrtvej,“ dodal. 

Muži chodí k lékaři pozdě, proto častěji než ženy na rakovinu prsu umírají

Nádor nejčastěji napadá muže kolem šedesátky. Právě v tomto věku mohou mít muži vlivem hormonálních změn zduřelé bradavky. Pokud je ale bulka jen v jednom prsu, je na čase zbystřit. „Muži to podceňují, protože si myslí, že nic takového se jim nemůže stát,“ říká přednostka onkologické kliniky FN Královské Vinohrady Martina Kubecová. Právě kvůli tomu, že chodí pozdě, muži častěji než ženy na rakovinu prsu umírají. 

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

„Lidi nenapadne, že by mohlo jít o tak závažnou záležitost, mnohdy to nenapadne ani praktického lékaře,“ říká Miroslava Skovajsová z Mamma centrum Háje. I pan Karel u lékařů narazil - odmítli zdarma otestovat jeho dceru. S odůvodněním, že její matka rakovinu nemá. „Ta mladá žena má určité zvýšené riziko díky nemocnému otci,“ uvedl přitom primář Mamma centra Zelený pruh Václav Pecha. 

V případě podezření je postup stejný jako u žen - vyšetření mamografem i samotnou léčbu platí i mužům pojišťovna.