Klaus: Z činů některých kandidátů by mi občas vstávaly vlasy hrůzou

Hradec Králové - Prezident Václav Klaus nemá žádného kandidáta pro přímou volbu prezidenta, kterému by s radostí svěřoval prezidentskou funkci. „Jsou někteří, po jejichž volbě bych měl pocit, že je nezbytné někam emigrovat. Jsou někteří, kde si dovedu představit, že by mohli být prezidenty. Zřejmě by mi občas vstávaly vlasy hrůzou na hlavě z jejich činů, to asi ano, ale dovedu si to představit,“ odpověděl dnes na dotaz studenta při besedě na Univerzitě Hradec Králové (UHK).

Na dotaz, zda by změnil některé ze svých prezidentských rozhodnutí, Klaus odpověděl, že je „nepochybně spousta věcí, u kterých si říkáte, to jsem neměl udělat či to jsem měl udělat jinak“. Myslí si ale, že v zásadních věcech by se rozhodoval stejně jako dosud. Většinu besedy se studenty pak hovořil o problematice evropské integrace.

První kolo prezidentských voleb se má konat 11. a 12. ledna 2013, Klausovo funkční období končí 7. března. Ministerstvo vnitra do boje o Hrad pustilo osm z 20 přihlášených uchazečů - Jiřího Dienstbiera, Jana Fischera, Táňu Fischerovou, Vladimíra Franze, Zuzanu Roithovou, Karla Schwarzenberga, Přemysla Sobotku a Miloše Zemana. Nejvyšší správní soud řeší devět podnětů souvisejících s registracemi kandidátů a je možné, že se počet kandidátů rozšíří. Soud má rozhodnout do 13. prosince.

Václav Klaus přednáší studentům
Zdroj: ČT24