Registr fungoval lépe, ostrý test ale přijde v pondělí

Praha – Z pracovišť registru vozidel dnes na rozdíl od čtvrtka přicházely příznivé zprávy. Podle úředníků systém fungoval bez kolapsu i větších potíží, odbavení ale stále komplikuje pomalejší rychlost a někde se musí údaje žadatelů nadále vyplňovat ručně. Na většině pracovišť navíc pátek není úředním dnem. Opravdovou zkouškou nového systému tak podle úředníků bude až pondělí.

Ve čtvrtek systém na řadě míst v ČR zkolaboval krátce poté, co s ním úředníci začali pracovat. Úplný výpadek nastal například v Pardubicích, Kladně, Rakovníku, v Brně nebo v Praze. Přestože se systém ještě během dopoledne podařilo zprovoznit, byl pomalý a řadu úkonů v něm úředníci vůbec nemohli provádět. Zrychlil se teprve odpoledne, kdy se z něj velká část registračních pracovišť, která ve čtvrtek fungují pouze dopoledne, odhlásila. Ministerstvo dopravy ve čtvrtek přesto uvedlo, že o výpadcích systému nic neví, a bylo s jeho fungováním spokojeno.

„Aplikace dnes neklekla, ale ve srovnání s obdobím před napojením na základní registry byla pomalejší,“ řekl vedoucí správního řízení na pražském magistrátu Milan Hubka. Kvůli zpomalení provozu tak pražští úředníci nestihli veškerou agendu, kterou měli dnes dokončit. Registrační pracoviště v Praze přitom dnes neodbavují běžné žadatele o zápis v centrálním registru vozidel, ale obsluhují firemní klientelu a dodělávají resty z minulých dní.

„Čekali jsme ale od propojení víc,“ řekl vedoucí odboru dopravy pardubické radnice Vladimír Bakajsa. Registr vozidel dnes v Pardubicích sice funguje, úředníkům ale nepomáhá tak, jak slibovalo ministerstvo dopravy. Často například musejí ručně doplňovat data o občanech, která si měl systém po propojení automaticky natáhnout z centrálních registrů, dodal vedoucí odboru dopravy ve Svitavách Miroslav Doseděl.

Podle ministerstva dopravy by se v pondělí mělo k registru vozidel připojit 1 440 registračních pracovišť. Ve čtvrtek, kdy systém na několika místech zkolaboval nejspíš právě kvůli přetížení, k němu bylo připojeno 977 míst. Úředníci se ale na pondělní nápor nemohou dopředu nikterak připravit, uvedl Hubka. Pražská registrační pracoviště budou mít obsazené všechny přepážky.