Lékaři při zákroku vpraví do srdce malý balonek. Sledují ho pomocí kontrastní látky. Když je balonek na svém místě, jeho teplota klesne k minus padesáti stupňům Celsia a jako zátaras přerušuje cestu nesprávným impulsům. Operace je za půl hodiny hotova.
„Pro pacienta jde o méně bolestivý výkon a také méně ohrožující v tom smyslu, že se netvoří krevní sraženiny, které mohou pacienta ohrožovat mozkovou příhodou,“ popsal pro ČT24 pozitiva nekonvenční metody kardiolog Petr Neužil z Nemocnice Na Homolce.
Alkohol rovnou do srdce
O nic méně podivuhodná není ani další metoda, s jejíž pomocí se řeší složitější případy arytmie na hůře dostupných částech srdce. Opět jde o jednoduchý a efektivní postup. Pomocí alkoholu zkrátili lékaři několikahodinový zákrok rovněž na třicet minut. Také v tomto případě využívají balonek s kontrastní látkou, jen místo zmrazení vstřikuje lékař do srdce jeden mililitr alkoholu. Tkáň odumírá, a tím se arytmie blokuje.

Reportáž o nových metodách léčby arytmií
V obou případech nových metod se arytmie vrací jen ve dvaceti procentech případů. Zákrok s alkoholem nebo mrazem se ale dá kdykoli úspěšně zopakovat.