Na spolupráci s ministry se těším, potřebuji ale jejich pomoc

Praha - Novým ministrem obrany se stal dosavadní resortní náměstek a někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Na Pražském hradě ho do funkce na návrh premiéra Petra Nečase jmenoval Miloš Zeman. Čerstvý ministr obrany v krátkém rozhovoru pro ČT řekl, že odpor Karolíny Peake k jeho jmenování ani donedávna odmítavý postoj TOP 09 nijak neztíží jeho pozici ve vládě. Jsme dospělí a profesionálové, prohlásil Picek s tím, že se na další spolupráci ve vládě těší. Zároveň přiznal, že vzhledem k jejich zkušenostem bude potřebovat i pomoc svých ministerských kolegů. 

Pro prezidenta Zemana šlo o první akt jmenování ministra, který coby prezident provedl. Zároveň ukončil pověření předsedy vlády ministerstvo obrany řídit. „Dovolte, abych blahopřál panu premiérovi k velmi dobrému výběru nového ministra obrany,“ řekl dnes Zeman. „Vážím si ho jako odborníka, který zná problémy svého resortu. My všichni víme, že v minulých vládách, ať už byli levicové nebo pravicové, ne všechny ministry obrany bylo možné označit za profesionály,“ dodal a závěrem Nečasovi popřál, aby měl v případě výměny dalších ministrů stejně šťastnou ruku.

Picek poděkoval prezidentovi za jeho vstřícnost vůči předsedovi vlády.  „Resort obrany mi není cizí a budu se snažit úkoly, které před resortem v roce 2013 a 2014 jsou, splnit beze zbytku.“ Těch od předsedy vlády dostal hned několik, Nečas navíc zdůranil, že coby dosavadní první náměstek nemá nárok na příslovečných 100 dní hájení.

Petr Nečas:

„V jeho osobě přichází na pozici ministra obrany erudovaný odborník a člověk, který je s tímto resortem úzce spjat. Je schopný v prvním okamžiku plnohodnotně plnit všechny úkoly, které jsou před námi. (…) Vzhledem k tomu, jak je v tomto resortu zaběhnutý, nemůže dostat sto dní hájení. Dostane sto minut hájení.“


Jmenování Vlastimila Picka ministrem obrany
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Co Vlastimila Picka čeká?

Nový ministr s premiérem nastínili priority obrany pro zbytek volebního období následovně:

  • dokončit jednání se Švédskem o pronájmu nadzvukových letounů Gripen
  • provést změnu zákona o vojácích z povolání, řešící mj. jejich plat
  • provést další kroky v procesu restrukturalizace celého resortu
  • zajistit postupné stažení českých vojáků z afghánské mise a přípravit armádu na „postafghánskou periodu“

Sám Picek označil za bezprostřední prioritu první dvě záležitosti; vedle vyřešení otázky nadzvukových letounů chce do podoby zákonů převést a na vládě předložit strategické dokumenty, které ministerstvo připravilo pod Alexandrem Vondrou. S případnými změnami na pozicicích vrcholného managementu (vč. uvolněního postu 1. náměstka) chce začít po Velikonocích.

Takřka všichni Picka vítají - výjimkou je Peake

Zeman dal už v pátek jasně najevo, že mu Picek jako ministr vyhovuje, návrh vítá i TOP 09, opozice i většina vlády. Naopak předsedkyni strany LIDEM Karolíně Peake se nelíbí, že v čele obrany bude bývalý voják - Picek byl donedávna náčelníkem generálního štábu. Podle vicepremiérky je zvláštní, že Nečas porušil princip, který si sám stanovil. Předseda vlády prohlašoval, že do funkce ministra obrany hledá nestranického odborníka, se kterým budou souhlasit všichni tři koaliční partneři.

Také zbrojní analytik Jaroslav Štefec vidí v Pickově uvedení do funkce spíše pozitiva; Picek podle něj zná z několika úhlů problémy ministerstva obrany, navíc pozici ministra po dobu Nečasovy správy prakticky suploval. Nový ministr by tak podle Štefce mohl úspěšně odporovat škrtům v rozpočtové kapitole pro českou obranu, předpokládají se i změny na postech náměstků. „Očekávám, že pan generál – protože ho znám dlouhá léta – bude preferovat profesionalitu před politikou,“ řekl Štefec.

Veletoče na obraně:

Obrana byla bez ministra od konce prosince. Po odchodu Alexandra Vondry (ODS) byla do čela úřadu jmenována předsedkyně koaliční strany LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake. Krátce po svém nástupu Picka odvolala z funkce náměstka. Podle Nečase měl však bývalý voják být zárukou zachování kontinuity směřování resortu. Nečas následně navrhl tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi, aby místopředsedkyni vlády z čela ministerstva obrany odvolal. Končící prezident mu vyhověl a vedením resortu pověřil samotného Nečase.


Video Jmenování ministra obrany tématem Událostí
video

Jmenování ministra obrany tématem Událostí

Jmenování ministra obrany tématem Událostí

ud, 19.3.2013

TK Petra Nečase a Vlastimila Picka

Jmenování V. Picka ministrem a komentář analytika Štefce