Šéf protikorupční policie Martinec sám skončil

Praha – Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), kterému se někdy zkráceně říká protikorupční policie, Tomáš Martinec rezignoval na svou funkci. Před nedávnem se dostal do křížku s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou kvůli spekulacím, že na ni shromažďoval kompromitující materiál. Martinec to od začátku popíral. Policejní ředitel Martin Červíček rozhodnutí ocenil, Martince zná prý velmi dlouho a nadále s ním počítá do řídící funkce v policejním sboru. Bradáčová už čelí kvůli svým výrokům na adresu Martince trestnímu oznámení. Pro křivé obvinění ho dnes podal advokát Jiří Vyvadil, bývalý poslanec a senátor za ČSSD.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: František Vlček

„Rozhodl jsem se, že rezignuji na svou funkci k 15. 5. tohoto roku,“ uvedl Martinec na mimořádné tiskové konferenci. Znovu „kategoricky odmítl“, že by jeho útvar konstruoval jakýkoli případ a že by jakékoli informace prodávali. „Mám pocit, že událostmi posledních dnů a jejich medializace je práce mnou řízeného útvaru naprosto dehonestována,“ uvedl.

K jeho rozhodnutí přispěla i slova ministra vnitra Jana Kubiceho v nedělních Otázkách Václava Moravce, že si neumí představit Martincovu spolupráci s nejvyšší státní zástupkyní. „Ani já si ji neumím představit,“ zmínil šéf ÚOKFK.

Za hlavní důvod označil šéf protikorupční policie medializaci, která podle jeho slov dehonestovala práci jeho útvaru, který odvádí špičkovou práci, i jeho osoby. „Není příjemné, když jsem medializován v negativním smyslu, když jsem nic neprovedl. Pokud udělám chybu a budou spatřovány nedostatky, budu se velmi rád zodpovídat, ale v tento okamžik to necítím, proto mé rozhodnutí směřuje k tomu, aby útvar nebyl očerňován a aby nadále byla dobrá spolupráce orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Martinec na dotaz novinářů.

Sama šéfka pražských žalobců Lenka Bradáčová dnešní Martincův krok nijak neokomentovala. „Rozhodnutí pana ředitele beru na vědomí,“ sdělila pouze v SMS zprávě pro Českou televizi.

Červíček: Zachoval se jako chlap

Policejní ředitel Martin Červíček ocenil krok svého podřízeného jako chlapské gesto, Martinec podle něj svou rezignací povýšil zájem útvaru i policie celkově nad osobní zájem. „Je to pro mě chlapské gesto, kterým se snaží dát najevo, že pro nás všechny, kdo děláme u policie, je důvěra nejen veřejnosti, uvnitř policie, ale i s partnery, se kterými se podílíme na odhalování trestné činnosti, to nejdůležitější,“ prohlásil Červíček.

Video Tomáš Martinec končí v čele ÚOKFK
video

Tomáš Martinec končí v čele ÚOKFK

Tomáš Martinec končí v čele ÚOKFK

z 16, 22.04.2013

Brífink Martina Červíčka a Tomáše Martince

Události o odvolání Tomáše Martince

Červíček k personálnímu řešení vzniklé situace podotknul, že podle zákona o služebním poměru bude vyhlášeno nabídkové řízení, a pokud z něj nevzejde Martincův nástupce, bude následovat výběrové řízení.

Policejní prezident se sporem Bradáčové a Martince zabývá od doby, kdy od Bradáčové dostal podnět k prověření stávající úrovně spolupráce Vrchního státního zastupitelství v Praze a protikorupční policie. Odhadl, že první výsledky prověřování by mohl znát zhruba za 14 dní.

Bradáčová ale čelí kvůli svým výrokům na adresu Martince i trestnímu oznámení. Pro křivé obvinění ho dnes podal advokát Jiří Vyvadil, bývalý poslanec a senátor za ČSSD: „Vše budí dojem připravované akce, jejímž cílem bylo odstranění Tomáše Martince z funkce, vyvolání atmosféry strachu mezi policisty a postupné tlumení této činnosti.“

Tomáš Martinec vedl protikorupční policii přes dva roky

  • Ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) je Tomáš Martinec od 1. března 2011. Předtím byl zástupcem policejního ředitele v Kraji Vysočina.
  • Martinec v ÚOKFK působil už dřív jako náměstek. V únoru 2009 ÚOKFK dočasně vedl. Předtím pracoval u finanční policie, kde byl náměstkem ředitele, a na policejním prezidiu.
  • Do čela ÚOKFK ho jmenoval bez výběrového řízení policejní prezident Petr Lessy. Vybral ho kvůli bohatým zkušenostem v protikorupční a finanční policii a pro jeho podíl na úspěšné transformaci kriminálky na Vysočině.
  • V čele ÚOKFK vystřídal Libora Vrbu, který na funkci rezignoval koncem února 2011. Martinec přitom z vedení útvaru odešel údajně kvůli neshodám s Vrbou, kterého zastupoval.
  • V roce 2011 napsal deník Právo, že o Martincovi se v minulosti mluvilo například kvůli jeho vztahům s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Ten mu v roce 2008 coby náměstkovi protikorupčního útvaru neoficiálně nabídl místo pražského policejního ředitele, a to aniž měl k takovému jednání jakýkoliv mandát. Martinec nabídku odmítl a o nestandardním jednání primátora informoval své tehdejší nadřízené, napsalo Právo.

Martinec se narodil 22. září 1966. K policii nastoupil v roce 1986, a to ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1996 odešel na odbor ochrany dětí Okresního úřadu ve Žďáru. Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy Univerzity. V roce 1999 se k policii vrátil.


Během Martincovy dvouleté éry se protikorupční útvar chlubil nárůstem obviněných a počtem případů, které řeší. Jen vloni obvinil 804 lidí a zabýval se možnou škodou za 110 miliard korun. Mezi nejznámější patří kauza poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky kvůli půjčkám a předávání peněz je nejprve odsoudil pražský Obvodní soud a ten odvolací je pak viny zprostil. Loni v květnu policie zatkla poslance Davida Ratha, který je obžalován z přijetí úplatku a na hlavní líčení čeká ve vazbě. Stejný útvar obvinil i poslankyni a bývalou ministryni Vlastu Parkanovou - a to kvůli nákupu letounů CASA.

Za Tomášem Martincem zůstaly ale taky otazníky, například kolem ČEZu; případ bývalého generálního ředitele Martina Romana a zakázek pro plzeňskou škodovku policie odložila. Nejasné je taky prověřování okolností, za kterých polostátní energetický gigant koupil solární elektrárny od firmy Amun.Re. Rozplétání vazeb nejdřív Martincův tým odložil, na pokyn Vrchního státního zastupitelství se jimi zabývá znovu.