Sněmovna se odmítla rozpustit, Kalousek vyzval Zemana na souboj

Praha - Poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi odmítla návrh sociální demokracie na rozpuštění a následné vypsání předčasných voleb. Pro rozpouštění hlasovalo 96 poslanců ze 188 přítomných, proti jich bylo 92, zejména zástupců někdejší vládní koalice. Zřejmě největší pozornost si během čtyřhodinové rozpravy, která hlasování předcházela, vysloužil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který prezidenta Miloše Zemana označil za mocichtivého predátora a vyzval ho k politickému souboji.

„Nové volby jsou ústavně nesporným a zcela čistým řešením. Umožní vznik nové vlády se silným mandátem, který bude vyjádřen ve složení nové Poslanecké sněmovny,“ prohlásil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v úvodu sněmovní schůze. Zároveň nepřímo zkritizoval mocenské kroky prezidenta Miloše Zemana: „Pokud v současné rozjitřené situaci chceme uhájit principy parlamentní demokracie a neposilovat autoritativní prvky, je naprosto klíčové teď najít konsenzus.“

Občanská demokracie ústy Zbyňka Stanjury rozpuštění sněmovny odmítla. „Byl to váš hejtman, kterého chytli se sedmi miliony v krabici od vína. Proč jste nevyvolali volby ve Středočeském kraji? Ani vás to nenapadlo, protože jste měli většinu,“ vzkázal sociální demokracii. „Teď máme většinu my a vy říkáte: Vyvoláme volby. To je politické pokrytectví.“

Obdobné stanovisko drží i strana LIDEM. „Rozpuštění sněmovny považuji za házení flinty do žita dříve, než se vůbec pokusíme nějaké řešení nalézt. Toto východisko hledáme v rámci existující Poslanecké sněmovny,“ konstatovala na plénu dolní komory Karolína Peake. „Musíme obhájit koncept parlamentní demokracie, a to nikoli před prezidentem, ale před občany této země.“

  • Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg ve sněmovně autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
  • Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Kdo je tady „mocichtivý predátor“?

Proti rozpuštění dolní komory a vymezení se vůči prezidentu Zemanovi byla potom TOP 09, která trvala na zachování současné sněmovny jakožto záruky parlamentarismu. „Pokud přistoupíme k volbám s tím, že pan prezident může jmenovat vládu bez podpory ve sněmovně, protože ústavní pravomoci jsou přeci idiotské, předčasné volby nevyřeší nic,“ varoval místopředseda strany Miroslav Kalousek s tím, že Zeman by si i propříště mohl vybrat svého premiéra i šéfa sociální demokracie.

Prezidenta zároveň Kalousek označil za mocichtivého predátora a vyzval ho k politickému souboji. „Aktualita těchto dnů a týdnů je střet mezi sněmovnou a mezi mocichtivým prezidentem republiky, který je přesvědčen, že ústavní zvyklosti jsou idiotské, že je nemusí respektovat, a který si chce uzurpovat podstatnou část pravomocí Poslanecké sněmovny a potažmo i vlády,“ uvedl místopředseda TOP 09. „Ten střet sveďme tady a teď,“ dodal.

Miroslav Kalousek: „Pokud si úctu k ústavním tradicím, k Poslanecké sněmovně a její úloze v ústavním systému udrží většina z nás, pak predátor parlamentních pravomocí nemá šanci, i kdyby mu po boku nestál jeden Lukoil, ale klidně tři Lukoily.“

Podle předsedy VV Víta Bárty ovšem není predátorem přímo zvolený prezident, ale právě Kalousek, který podle něj nakupuje poslance, organizuje policejní puče a destruuje ústavu tím, že vládne s pseudostranou (LIDEM). Na Zemanovu podporu vystoupil i předseda KSČM Vojtěch Filip: „Prezident Tomáš G. Masaryk, ač byl nepřímo volen, měl právo sestavit úřednickou vládu a také ji velmi často sestavoval – nikdo mu to nevyčítal, protože takový je český ústavní systém.“

Usnesení o rozpuštění sněmovny, které předložila ČSSD, muselo pro jeho přijetí podpořit 120 poslanců (je stanovena tří pětinová většina ze všech členů dolní komory). Po čtyřhodinové rozpravě se pro něj nakonec vyslovilo 96 zákonodárců, převážně z řad ČSSD, KSČM a VV.

Rusnokova vláda se představila sněmovně. Pokusní králíci, řekl Kalousek

Dnešní mimořádná schůze Poslanecké sněmovny byla také vůbec prvním jednáním, kterého se zúčastnila vláda premiéra Jiřího Rusnoka. Tu prezident Miloš Zeman jmenoval minulý týden, premiér Rusnok v počátku maratonu řečníků jednotlivé členy svého kabinetu představil.

Kalousek následně Rusnokovy ministry označil za pokusné králíky Zemanova experimentu, když suverénem musí být sněmovna. „Aby pro jejich případné následovníky byl v praxi demonstrován fakt, že osudy pokusných králíků nemívají happy end, a to přesto, že na začátku pokusu jsou drbáni za ušima, kvalitně krmeni a je s nimi mazlivě hovořeno,“ dodal exministr financí.