Pohůnek zůstává ve vazbě, šéf žalobců rozhoduje o stížnostech

Brno/Ostrava - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce nejprve rozhodnout o stížnostech proti zahájení trestního stíhání, které podali všichni obvinění v trestní kauze Nagyová, teprve poté rozhodne o dalším postupu. Do té doby se nebude k případu vyjadřovat. Mezítím soudy rozhodují o tom, zda je nutné, aby obvinění v kauze i nadále setrvávali ve vazbě. Dnes rozhodl ostravský okresní soud o členu Vojenského zpravodajství Janu Pohůnkovi: i zůstává nadále ve vazbě.

Pohůnek, který požádal o propuštění z vazby, jako jediný ze sedmi vazebně stíhaných v případu nepodal proti vazbě stížnost. Je podezřelý, že se podílel na nezákonném sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase, které organizovala šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. „Cítí to jako velkou nespravedlnost. Plnil jen rozkazy,“ řekl po dnešním rozhodnutí obhájce obviněného Michal Hráský.

Podle něj soud žádost o propuštění z vazby zamítl hlavně z jednoho důvodu. „Ještě nebyli vyslechnuti všichni utajení svědci. Jeden výslech je dnes, další dva v pátek. Navíc soud chce vyčkat i na rozhodnutí krajského soudu, který bude v pátek rozhodovat o stížnostech proti vazbě dalších obviněných,“ řekl advokát. 

Dodal, že si ještě v jednací síni podal proti rozhodnutí stížnost. Ta bude postoupena Krajskému soudu v Ostravě. „Ten pak rozhodne v návaznosti na své páteční rozhodnutí,“ vysvětlil. Předpokládá, že pokud soud z vazby propustí další tři obviněné, kteří si podali stížnost, věznici opustí i jeho klient. Nicméně zatím není jasné, kdy začne Krajský soud v Ostravě rozhodovat o stížnostech na vazbu obviněných v kauze Nagyová, zda ve čtvrtek nebo v pátek.

Kauza Nagyová

Ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová, je obviněno osm lidí. V jednom případu jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci. Ta se týká bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Exposlanci ODS v úterý večer opustili vazební věznici na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu: podle něj nemohou být stíhání, protože se na ně vztahuje imunita. (více čtěte zde)

Ivo IštvanExpremiér Petr Nečas po včerejším rozhodnutí Nejvyššího soudu požadoval okamžité odebrání kauzy Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová by podle něj měla okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. Nečas také řekl, že pokud jsou Ištvan a Bajger „čestní muži“, měli by rezignovat sami. To však Ištvan odmítl.

Ředitelka kanceláře bývalého premiéra Nečase Nagyová podle policie stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí. Ta je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení. Obviněn byl i bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně je ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho šéf Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.


Šéf žalobců rozhodne o dalším postupu až po projednání stížností

Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého zastupitelství leží u Nejvyššího státního zastupitelství od 2. července. Zeman stížnosti nyní studuje, k dispozici má i spisový materiál. Než stížnosti vyřeší, nechce poskytovat žádné komentáře. „Pak učiní všechny kroky, které předpokládá zákon, a bude informovat veřejnost,“ sdělila mluvčí.

Nejvyšší soud včera vyjmul exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra z pravomoci policie, žalobců a soudů. Důvodem je imunita, která podle soudu kryje i různé politické dohody a kompromisy učiněné v době, kdy zákonodárci působili v Poslanecké sněmovně. Ještě večer se tak Tluchoř, Fuksa a Šnajdr dostali z vazby na svobodu. Podle Ištvana však lze pokračovat ve stíhání i po zásahu Nejvyššího soudu.