Žalobce k vazbě pro Parkanovou: „Bylo to míněno jen teoreticky“

Praha - Úvahy o vazbě pro bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou byly podle dozorujícího žalobce Jana Kořána míněné jen v teroretické rovině. Exministryni podle státního zástupce vazba prakticky nehrozí. Mírnil tak své vyjádření pro server Lidovky.cz, že policejní orgán kvůli zveřejnění výslechů zvažuje, zda její postup nezakládá důvody pro vzetí do vazby. Parkanová ve středu zveřejnila na svém webu přepis výpovědí obviněných a svědků v kauze CASA.

„Dozorový státní zástupce JUDr. Jan Kořán sděluje, že jeho dnešní výrok ohledně úvah policejního orgánu o možnosti podat návrh na vzetí do vazby na obv. JUDr. Vlastu Parkanovou se pohyboval pouze v teoretické rovině,“ napsal žalobce.

Podle Kořána se ale některých svědků zveřejnění výslechů dotklo a sami se mu ozvali. „Výpovědi obsahují takové skutečnosti, které vedou k odhalení jejich totožnosti,“ řekl serveru. Policie proto podle žalobce věc předá Úřadu na ochranu osobních údajů, který by měl posoudit, zda nejde o správní delikt. Parkanové by v takovém případě hrozila pokuta. „Svědci, jež se cítí být jednáním obviněné poškozeni, mají možnost využít k ochraně svých práv mimotrestní prostředky,“ dodal státní zástupce.

Raupachová: Ze strany policie šlo spíš o zdvižený prst

Advokátka Dagmar Raupachová předpokládá, že zveřejnění výslechů je součást strategie obhajoby. Parkanovou zastupuje známý advokát Tomáš Sokol. Zveřejněné výpovědi ale podle ní mohou ovlivnit další obviněné i svědky a mařit tak vyšetřování. „Argumentaci policie a státního zastupitelství proto nelze upřít určitou logiku,“ řekla ve Studiu ČT24. Vazba by ale měla být až nejkrajnější řešení, její uvalení na Parkanovou proto nevidí jako reálné. Ze strany policie jde podle ní spíš o zdvižený prst, aby exministryně ve zveřejňování výpovědí dál nepokračovala. „Hrozbu vazby bych nicméně rozhodně nebrala na lehkou váhu,“ dodala.

Dagmar Raupachová, advokátka: „Zveřejnění výpovědí nepovažuji za správné… Přípravné řízení každé trestní kauzy je neveřejné. Zákonodárce tím chtěl chránit nejen obviněnou osobu, protože platí presumpce neviny, ale i samotné vyšetřování, aby tím nemohly být ovlivňovány další osoby - ať už obvinění, nebo svědci. Může zároveň dojít k poškozování osob, které už vypovídaly.“


Parkanová zveřejnění výslechů nijak blíže neodůvodnila. Na webu pouze uvedla, že nebude obsah nijak komentovat, protože řízení ještě není ukončeno. „Materiály jsou i bez toho výmluvné a komentář (ani vysvětlující ani citově zabarvený) nepotřebují,“ dodala.

Protikorupční policie stíhá Parkanovou od loňského července kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle vyšetřovatelů nenechala coby tehdejší ministryně obrany zpracovat nezávislý posudek na cenu dopravních letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně státu vznikla škoda 658 milionů korun.

O pořízení letadel CASA vláda rozhodla v roce 2009. Nákup za 3,5 miliardy korun byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Mluvilo se i o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Video Rozhovor s Dagmar Raupachovou
video

Rozhovor s Dagmar Raupachovou