První tvrdé tresty za metanol, překupníci dostali osm let

Ostrava - Krajský soud v Ostravě potrestal dva překupníky s otráveným alkoholem. Petr Hlava a Marek Ženíšek z Karvinska půjdou na osm let do vězení. Jejich vinou jeden muž na otravu metanolem zemřel, dalším čtyřem lidem způsobili trvalé následky. Podle rozsudku dali do oběhu osm desítek litrů alkoholu, který obsahoval 50 procent jedovatého metanolu. Rozsudek není pravomocný. Hlava i Ženíšek se ještě v jednací síni odvolali. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Hlava koupil alkohol v nekolkovaných láhvích loni v září. V té době už v Česku lidé na otravu metanolem umírali. Zboží pak prodal Ženíškovi, který ho předal svému známému, pravděpodobně za účelem dalšího prodeje. Okolo 50 láhví mu přivezl k zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku. Muž ale spolu s dalšími kamarády během třídenního večírku asi deset litrů vypili. Někteří pak začali mít zdravotní problémy.

Ženíšek několik týdnů po zatčení udal i Hlavu. Připustil, že láhve do Doubravy přivezl. Jak jsou nebezpečné, ale údajně nevěděl. Celkem 77 litrů vodky Helsinki nakoupil za 7 700 korun. Hlava od počátku tvrdil, že s prodejem alkoholu nemá nic společného. Podle soudce ale byla jeho obhajoba vyvrácena. Láhve vodky Helsinki jsou specifické a mají zvláštní ornamenty. Našly se i ve stáčírně Hlavova bratra Jiřího, který byl už dříve za míchání nelegálního alkoholu odsouzen. Soud tak dospěl k názoru, že obžalovaný byl s nelegální vodkou v kontaktu.

Při zdůvodnění rozsudku soudce uvedl, že si oba muži měli rizika spojená s pitím alkoholu uvědomit: „Od 3. září u nás lidé umírali na otravu metanolem. Od 14. září byla vyhlášena prohibice. Každý by musel poznat, že tento alkohol byl rizikový.“ Soudce nicméně udělil tresty na spodní hranici sazby. Přihlédl například k tomu, že oba muži nebyli dosud trestaní.  

Vodka
Zdroj: Krajské ředitelství policie Ms kraje

V metanolové kauze už bylo potrestáno několik lidí. Dosud ale soudy rozhodovaly v méně závažných případech. Soudce například uložil podmínky a peněžité tresty jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska. Nejzávažnější případy se začnou projednávat na podzim. Sedm lidí označila policie za hlavní strůjce kauzy – hrozí jim 12–20 let, ale i výjimečný trest včetně doživotí.

Metanolová kauza vypukla loni v září v Moravskoslezském kraji. Na otravu toxickým alkoholem postupně zemřelo 47 lidí. Dalších téměř 80 mělo zdravotní problémy, někteří mají doživotní následky.

Video Tresty v kauze metanol
video

Tresty v kauze metanol