Rusnok: „Nelze podporovat výzkum pro výzkum“

Praha – Veřejné finance by měly podporovat pouze ty výzkumné projekty, které mohou v praxi obohatit českou vědu a tuzemský průmysl. Na slavnostním zasedání předsednictva Grantové agentury ČR to uvedl předseda vlády v demisi Jiří Rusnok. Grantová agentura právě dnes předávala ocenění za nejlepší vědecké počiny, ocenila mj. studii o hlubinách lidského mozku nebo práci věnovanou moravskému pravěku.

Zasedání špiček Grantové agentury otevřel svým projevem premiér v demisi Rusnok, který vyzdvihl význam vědeckého bádání pro rozvoj země. „Všichni, kteří chtějí být úspěšní, jsou zásadně závislí na tom, jak jsou schopni vědecké a výzkumné poznatky přenášet do svého praktického života,“ konstatoval s tím, že „nelze podporovat výzkum pro výzkum“.

„Považuji za podstatné, aby veřejné prostředky směřované do oblasti vědy a výzkumu směřovaly do aktivit, které přinášejí nové poznatky a které naši vědu, náš průmysl a naši zemi mohou posunout dále,“ uvedl premiér.

Jako projekty si odnesly ocenění?

Grantová agentura (GA ČR) patří mezi největší veřejné zadavatele základního výzkumu v ČR. Každoročně rozdělí na více než tři tisíce badatelských projektů přes tři miliardy korun. Dnes z projektů, které finančně podpořila, vybrala tři nejlepší, které si odnesly cenu předsedy.

Antropoložka Martina Galetová z Moravského zemského muzea v Brně ve svém výzkumném projektu vytvářela databázi analýz nejstarších osobních ozdob člověka, které byly nalezeny na Moravě v období paleolitu.

Bioložka Monika Dolejská z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity se zaměřila na celosvětově aktuální problematiku rezistence bakterií vůči antibiotikům. Jejím cílem bylo zajistit výskyt této odolnosti v různých prostředích, analyzovat její genetický základ a určit cesty šíření.

Tým neurologa Roberta Jecha z První lékařské fakulty Univerzity Karlovy se zabýval metodou používanou k léčbě Parkinsonovy nemoci u pacientů, které se nedaří stabilizovat pomocí farmakologické léčby. Metoda, která spočívá v zavedení neurostimulátoru do přesně určeného místa v mozku, se v české klinické praxi používá už 15 let. Vědci se v oceněném projektu zkoumali, co se v mozku při její aplikaci děje a proč. „Jde skutečně o mezinárodní ohlas, ostatně to je naše poslání, abychom se českou vědu pokusili dostat na mezinárodní úroveň,“ uvedl na Jechovu adresu předseda agentury Petr Matějů.

Zvláštní čestné uznání získal Petr Klán z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Součástí ceny je stotisícová odměna pro laureáty a jejich tým.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Závody MotoGP skončily, policie varuje před provozem na D1

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Po třetí hodině a konci Grand Prix se začali rozcházet. Policie doporučuje řidičům, aby se do 18:00 vyhnuli dálnici D1 u Brna a silnicím v okolí Masarykova okruhu.
09:59Aktualizovánopřed 4 mminutami

Vrací se tropy, na Moravě vydrží i v pondělí

Teploty na řadě míst republiky v neděli vystoupají přes tropickou třicítku. V pondělí vydrží vedra ve východních Čechách a na Moravě a ve Slezsku, kde mohou meteorologové naměřit až 34 stupňů Celsia. Na západě Čech po přechodu studené fronty ale nejvyšší teploty po víkendu spadnou k 18 stupňům. Pršet má postupně skoro na celém území.
před 5 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 7 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 8 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 9 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 9 hhodinami

Tuzemské zdravotnictví opět míří do deficitu, politici hledají lepší cestu

Třetí rok po sobě míří tuzemské zdravotnictví do deficitu, péče o pacienty letos vyjde na víc než pět set miliard korun. Zhruba deset miliard pojišťovny pokryjí z rezerv. Kvůli stárnoucí populaci hrozí růst schodku. Pojišťovny se shodují, že je třeba hledat úspory uvnitř systému. Například zamezit opakovaným vyšetřením, s čímž má pomoct systém e-žádanek. Výhledově bude potřeba zajistit i další příjmy. Ministerstvo teď připravuje úhradovou vyhlášku na příští rok.
před 10 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 19 hhodinami
Načítání...