Za smrt maturantky nemohly drogy, ale stres a vyčerpání

Praha - Příčinou březnového úmrtí dívky na maturitním plese v pražském Radiopaláci byla shoda nepříznivých okolností, hlavně stres a vyčerpání. Svědci tragédie tvrdili, že dívka zemřela po požití extáze, znalecké posudky to ale vyloučily. Trestný čin se tak nestal a policie proto tento případ odloží. Policisté při vyšetřování ale zjistili, že na plese a následném večírku byly pod vlivem extáze desítky lidí - proto nyní vedou trestní stíhání u 15 lidí kvůli podezření z prodeje drog.

„Kriminalisté nechali vypracovat několik rozsáhlých znaleckých posudků z různých odvětví. Vyplývá z nich, že mladá maturantka zemřela náhle v důsledku nepříznivé shody různých okolností,“ uvedla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Dívka prý prožívala silný stres z přípravy na večírek a navíc měla „oslabený a vyčerpaný organismus“. V jejím těle nebyly žádné omamné a psychotropní látky nebo jedy.

Požití drogy u dívky policie vyloučila po toxikologických testech už v červnu, stále ale nebylo možné určit příčinu úmrtí. Podle výsledků pitvy zemřela na otok mozku, byla zdravá a neměla žádnou skrytou poruchu. Podařilo se pouze najít látku, která je součástí jednoho léčiva.

V souvislosti s případem kriminalisté stíhají 15 lidí kvůli podezření z prodeje drog. Na základě výpovědí pak obvinili nejdřív osm mladíků ve věku mezi 19 až 22 lety a jedenapadesátiletého muže. Později následovala obvinění u dalších lidí.

Většině hrozí až desetileté vězení, nejstaršímu muži až dvanáctiletý trest. Podle kriminalistů prodal za poslední rok kolem 10 000 tablet extáze. U některých z obviněných policie již ukončila vyšetřování a navrhla státnímu zastupitelství podat k soudu obžalobu.