Policie zasahovala v sídlech ČEZu – odvezla si materiály k solárnímu byznysu

Praha – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval v kancelářích ČEZu. Mluvčí firmy Ladislav Kříž uvedl, že policisté společnost „navštívili“ a požádali o materiály týkající se solárních elektráren. Šlo zhruba o čtyři šanony, většinou smlouvy, které si policisté procházeli v zasedací místnosti společnosti a poté si je s sebou odvezli. ÚOOZ dorazil do ČEZu v devět hodin ráno, jeho příslušníci budovu opustili po půl páté. Kriminalisté zároveň zasahovali i v Hradci Králové, kde je dceřiná společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Případ dozoruje pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. ČT potvrdila, že její úřad dozoruje případ, který se týká solární energetiky. 

Detektivové neoficiálně mluví o tom, že budou potřebovat několik týdnů na to, aby dnes získané materiály vyhodnotili. Podle informací firmy policie prošetřuje podezření z trestné činnosti týkající se fotovoltaických elektráren, kterou mohl být ČEZ poškozen. Energetický regulační úřad uvedl, že neví, jakých případů by se zásah mohl týkat. Policie se aktivitami ČEZu na poli fotovoltaiky už několikrát zabývala. V solárním byznysu totiž ČEZ utratil v minulých letech miliardy korun, když vykupoval solární elektrárny od řady soukromníků. V několika případech šlo o firmy s nejasnou vlastnickou strukturou nepřímo napojené na kontroverzní podnikatele. Polostátní podnik v tom ale doposud nespatřoval žádné pochybení.

Podle ministerstva životního prostředí zaplatí tuzemští daňoví poplatníci za podporu fotovoltaiky až bilion korun. Na pochybné praktiky kolem solárního byznysu přitom opakovaně upozorňovala i BIS, která varovala před tím, že majitelé solárních elektráren chtějí ovlivňovat orgány státní správy.

Zatím nejsou známé podrobnosti dnešního zásahu. Kontroverzním pojítkem ČEZu a fotovoltaiky se ale v minulosti stalo například obchodování s firmou Amun.Re, hlavním dodavatelem obřích fotovoltaických projektů v Ralsku a Mimoni. Tomu měl polostátní gigant vyplatit až 5 miliard korun. Vlastnická struktura firmy je ale neprůhledná, podle některých zdrojů v ní mohl figurovat právník blízký lobbistovi Ivo Rittigovi. Předseda představenstva Amun.Re Martin Shenar ale například v březnových Otázkách Václava Moravce označil obchodování s ČEZem za standardní. (Více v článku zde)

Video Policie zasahovala v sídlech ČEZu
video

Policie zasahovala v sídlech ČEZu

Policie zasahovala v sídlech ČEZu

ud, 10.12.2013

Policejní zásah v ČEZu tématem Událostí, komentářů

Společnost Amun.Re prý postavila solární elektrárny pro ČEZ s veškerými náklady za 105 milionů korun na megawatt výkonu, tedy o více než desetinu levněji, než je průměrná cena placená firmou ČEZ. „Desítky subdodavatelů by potvrdily, že jsem byl jediný, kdo se zúčastnil všech obchodních jednání, podepisoval všechny smlouvy, cenové a obchodní podmínky,“ reagoval před několika měsíci Shenar. Policie vyšetřování později odložila, ale nedávno se rozhodla věc opět otevřít. Vyšetřování tehdy spojila i s prověřováním dalších aktivit ČEZu. Jde například o podezření ze zkreslování účetnictví nebo okolnosti prodeje podílu ČEZu v německém dolu Mibrag.

Podrobnosti nicméně vyšetřovatelé tají. „Nevylučujeme, že v této věci budou zahájeny úkony trestního řízení. Vedení útvaru rozhodlo, aby byl případ znovu otevřen,“ uvedl v březnu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. ČEZ jakékoliv nezákonnosti odmítá a dosud nechtěl vyšetřování komentovat.

Budova ČEZuČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy za tři čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 4,7 procenta na 31,7 miliardy korun.