Podívejte se: Jediný detox pro mladistvé v Česku

Praha – Podle odborníků vzniká drtivá většina závislostí na drogách už v období dospívání, tedy ještě před 18. rokem života. V Česku ale existuje jen jedno detoxikační centrum zaměřené právě na děti a mladistvé: od roku 2004 funguje v pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Kapacita tohoto centra je 12 lůžek a ročně jím projde zhruba 300 klientů. Většině z nich však jeden pobyt nestačí – k drogám se mladiství vrací ještě častěji než dospělí narkomani.

Podle poslední evropské studie u nás alespoň jednou zkusilo jinou než konopnou drogu 11 procent českých šestnáctiletých. V roce 1995 to byla přitom jen čtyři procenta. Primář pražského centra Marian Koranda vzpomíná na odstrašující případ nejmladšího pacienta: šestiletého chlapce závislého na heroinu: „Tohle byl zaplať pánbůh výjimečný případ, kdy mu s aplikacemi pomáhala rodina i sourozenci.“ Chlapce nakonec heroin zabil.

Centrum je svého druhu jediné v republice, může ho ale ohrozit nedostatek peněz. Dotace od státu a platby od pojišťoven totiž na náročnou terapii nestačí. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by bylo zapotřebí více podobných zařízení, na jejich vznik však chybí finance. 

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové