Podívejte se: Jediný detox pro mladistvé v Česku

Praha – Podle odborníků vzniká drtivá většina závislostí na drogách už v období dospívání, tedy ještě před 18. rokem života. V Česku ale existuje jen jedno detoxikační centrum zaměřené právě na děti a mladistvé: od roku 2004 funguje v pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Kapacita tohoto centra je 12 lůžek a ročně jím projde zhruba 300 klientů. Většině z nich však jeden pobyt nestačí – k drogám se mladiství vrací ještě častěji než dospělí narkomani.

Podle poslední evropské studie u nás alespoň jednou zkusilo jinou než konopnou drogu 11 procent českých šestnáctiletých. V roce 1995 to byla přitom jen čtyři procenta. Primář pražského centra Marian Koranda vzpomíná na odstrašující případ nejmladšího pacienta: šestiletého chlapce závislého na heroinu: „Tohle byl zaplať pánbůh výjimečný případ, kdy mu s aplikacemi pomáhala rodina i sourozenci.“ Chlapce nakonec heroin zabil.

Centrum je svého druhu jediné v republice, může ho ale ohrozit nedostatek peněz. Dotace od státu a platby od pojišťoven totiž na náročnou terapii nestačí. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by bylo zapotřebí více podobných zařízení, na jejich vznik však chybí finance.