Světový den ledvin – nechte si je zdarma vyšetřit

Praha  Na 13. březen připadá Světový den ledvin. Na řadě míst v Česku si lidé budou moci nechat svoje ledviny vyšetřit. Každý desátý člověk má totiž sníženou funkci ledvin, u starších lidí je číslo ještě vyšší. Protože nemají potíže, o onemocnění většinou neví. Přitom jsou ve větším riziku infarktu či srdečního selhání.

Kde si nechat zdarma vyšetřit ledviny: v dialyzačních střediscích. Vyšetření se provádí kdykoliv mezi 8:00 až 15:00 a zabere jen pár minut. Není třeba se objednávat, nemusíte být nalačno ani nosit moč. Ledviny lze vyšetřit na základě odběru malého množství krve. 

V Praze na Chodově bude navíc mobilní ambulance, která bude k dispozici mezi 9:00 až 16:00.

Seznam dialyzačních středisek najdete tady

Více informací o vyšetření ledvin najdete zde.


„To, že je situace alarmující, vyplývá z toho, že až 40 procent pacientů, kteří zahajují léčbu náhradou funkce ledvin například dialýzou, do té doby o svém onemocnění vůbec nevěděli,“ uvedl přednosta Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice profesor Vladimír Tesař.

Doporučil všem lidem po padesátce, aby se jednou za rok obrátili na svého praktického lékaře. Vyšetření bílkoviny v moči a stanovení filtrační funkce ledvin je snadné, levné a bezbolestné, provádí se z malého množství krve odebraného z prstu a malého množství čerstvé moči. Screening je vzhledem k vysokým nákladům na léčbu dialýzou nákladově efektivní, uvedl.

  • Ledviny jsou životně důležité, filtrací krve odstraňují odpadní produkty metabolismu a udržují stabilitu vnitřního prostředí. Každý den očistí 180 litrů krve, to znamená, že pročistí všechnu krev až padesátkrát za den.

Podle vedoucího lékaře Dialyzačního střediska B.Braun Avitum Bulovka Vladimíra Vojance je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu. Pokud už je poškození takové, že je nutná dialýza či transplantace, provádí se do nejvyššího věku. „Letos například byl úspěšně transplantován senior, který oslavil 79. narozeniny. Na dialýzu k nám také často docházejí i pacienti starší 80 let,“ řekl Vojanec.

Video Události: Světový den ledvin se koná už po deváté
video

Události: Světový den ledvin se koná už po deváté

Události: Světový den ledvin se koná už po deváté

Jaké to je, mít doma přístroj na dialýzu?

Transplantace je efektivnější než dialýza

Efektivnější pro systém i samotného pacienta je podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) transplantace než dialýza. Loni vydala 178 milionů korun za transplantaci ledvin pro 283 svých klientů, v průměru za jednoho téměř 600 000 korun.

VZP porovnala náklady na jejich léčbu v roce před transplantací, kdy docházeli na dialýzu, a v roce po transplantaci. Péče o klienta na dialýze stála VZP ročně téměř 890 000 korun, po transplantaci přes 350 000 korun, průměrná roční úspora na jednoho klienta přesáhla 547 000 korun. „Z ryze ekonomického hlediska lze říci, že návratnost transplantace je o něco málo delší než jeden rok,“ shrnul mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Připomněl, že v číslech a ekonomických ukazatelích by neměl zaniknout klíčový fakt, že život po transplantaci je pro člověka s nevratným selháním ledvin výrazně komfortnější. Přežití pacientů s transplantovanou ledvinou je oproti dialýze dvojnásobné.

Video Reportáž Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové