Bludný balvan přistál u lékařky, která kritizuje očkování

Praha - Anticenu Bludný balvan letos dostala praktická lékařka Ludmila Eleková za „udatné tažení proti očkování“ v kategorii jednotlivců a firmy ZAT a. s. a MDM Centrum s. r. o. v kategorii družstev za „originální humánní přínos pro společnost při prosazování šarlatánské metody do medicíny“. Český klub skeptiků Sisyfos vyhlásil již pošestnácté zlatý, stříbrný a bronzový balvan za matení veřejnosti.

Držitelka zlatého balvanu Eleková se věnuje homeopatii. Převzít cenu si nepřišla a o klubu se podle předsedy Čeňka Zlatníka vyjádřila „nikoli pochvalně“. Klub upoutala výrokem, že očkovat není nutné žádné děti. Posuzovat nutnost vakcinace podle závažnosti nemoci nemá podle ní smysl. „I u závažných nemocí platí, že očkování oslabí imunitu proti všem infekcím, včetně té, proti níž se očkuje,“ tvrdí. Slovy o zbytečnosti či nebezpečnosti očkování si podle klubu jen získává nové klienty pro svoji homeopatickou praxi.

Ludmila ElekováLudmila Eleková:

„Já jsem si tu cenu ani nešla převzít, protože je to prostě spolek nějakých lidí s určitým názorem, kteří si tady osobují mluvit do věcí, kterým nerozumějí, a osobují si zasahovat do ústavou zaručené svobody vědeckého bádání. Poněkud mě překvapilo, že právě za očkování, protože oni jsou údajně skeptici a skepticismus znamená kriticky zkoumat všechno. Takže mě překvapuje, že mě, která jsem kriticky prozkoumala očkování, nenabídli členství, ale dali mi bludný balvan.“


Homeopatii praktikuje Eleková od roku 1999. Je členkou výboru České lékařské homeopatické společnosti a přednáší na její Homeopatické škole. Tvrzení o škodlivosti očkování dokládá podle klubu pouze výroky, které její názor potvrzují. Studie ve prospěch očkování považuje za zmanipulované farmaceutickou lobby. Podle lékařů a vědců, kteří se očkováním zabývají, by měla vrátit lékařský diplom.

Zlatý balvan si firmy ZAT a.s. a MDM Centrum s.r.o. vysloužily za propagaci metody MDM, která spočívá v ovlivnění určitých částí mozku speciálně tvarovanými elektrickými impulsy. Přístroj je v ČR schválen pro léčbu poškození periferních nervů u diabetiků a poruch mikrocirkulace v periferních tkáních. Odborné společnosti diabetologů a neurologů se od metody opakovaně distancovaly. Firma a centrum jednají o úhradě ze zdravotního pojištění.

Ceremoniál předávání Bludných balvanů
Zdroj: ČT24

Zástupci „oceněné“ firmy a centra se proti kritice ohradili. V otevřeném dopise uvádějí, že za čtyři roky se metodou MDM léčilo v ČR 1 300 pacientů s 80procentní úspěšností. „Tvrzení členů klubu dehonestuje a napadá objektivitu klinických zkoušek provedených dvěma uznávanými lékařskými pracovišti na významném počtu pacientů. Názor členů klubu rozporujeme,“ napsali. Podle klubu je případný účinek metody jen placebový, dokládá to nezávislou studií odborníků z plzeňské fakultní nemocnice, kterou zveřejnil prestižní zahraniční časopis. 

Klub dnes udělil také stříbrné a bronzové balvany. Stříbrnou anticenu v kategorii jednotlivců dostal profesor Antonín Jiří Mejsnar za „pozoruhodné zatemnění problematiky evoluční biologie“, bronzovou scénárista a režisér Igor Chaun za „velkorysou mediální propagaci pseudovědeckých idejí a jejich nositelů. Stříbrný bludný balvan v kategorii družstev získala firma DAP Services a. s. za “iracionální psychodiagnostiku Barvy života, bronzový balvan dostal Protiproud - Kontrarevoluční magazín Petra Hájka, novináře a bývalého mluvčího exprezidenta Václava Klause, za „vytrvalé odhalování všemožných spiknutí“. Bludný balvan dostal Hájek také v roce 2009.

Známými nositeli Bludného balvanu jsou americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, zpěvák Karel Gott, astrologové Antonín Baudyš junior a Antonín Baudyš senior, který byl ministrem obrany, švýcarský spisovatel a záhadolog Erich Däniken či biotronik Tomáš Pfeiffer.

Video Zakladatel spolku Grygar: Společnost málo rozlišuje mezi ověřeným a neověřeným
video

Zakladatel spolku Grygar: Společnost málo rozlišuje mezi ověřeným a neověřeným