Soudce chyboval, když zapomněl na amnestii a poslal muže za mříže

Brno – Soudce Milan Ferenc udělal chybu, když v době amnestie poslal podvodníka za mříže, rozhodl kárný senát Nejvyššího správního soudu. Než se na chybu přišlo, muž strávil ve vězení čtyři měsíce. Souce dnes od kárného senátu odešel s důtkou.

Pětatřicetiletý muž z Klášterce nad Ohří strávil ve vězení čtyři měsíce, soudce Milan Ferenc ho tam na jaře 2013 poslal za úvěrový podvod a krádeže. Muž byl už v minulosti odsouzen k dvouleté podmínce, ve zkušební pětileté době ale spáchal dvě krádeže. Soudce Ferenc mu proto 19. února 2013 změnil podmínku na trest „natvrdo“.

V té době už ale platila prezidentská amnestie, která k 1. lednu zrušila řadu trestů, včetně podmínky pro zmíněného podvodníka. Právě na amnestii ale soudce zapomněl. V té době už nebylo možné odsouzenému zpřísnit podmínku na trest vězení, protože podmíněný trest fakticky neexistoval – byl prominut.

Video Reakce na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu
video

Reakce na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Soudce i přesto nařídil, aby muž 11. dubna nastoupil do věznice s ostrahou. Odsouzený a zároveň amnestovaný muž se nástupu do vězení vyhýbal, policie ho ale 2. května chytila a odvezla rovnou do cely. Když soudy řešily případný trest za to, že se muž vyhýbal nástupu do vězení, všiml si soudce rozporu předchozího rozsudku s amnestií. Předseda teplického soudu Roman Dobeš poté podal na svého kolegu Ference kárný návrh. Než se na chybu přišlo, strávil neprávem odsouzený muž ve vězení 122 dnů.

„Je mi to líto, může za to přepracování,“ uvedl v kárném řízení Ferenc, který chybu přiznal. „Ferenc způsobil, že došlo k vážnému následku a osobě byla způsobena vážná újma,“ uvedl soudcův kolega Roman Dobeš, který na Ference podal kárný návrh. Za toto pochybení dnes soudce Ferenc dostal od kárného senátu Nejvyššího správního soudu důtku, tedy nejnižší možný trest. „Bylo to zcela ojedinělé pochybení soudce, který jinak podle průběhu dokazování patří k nejpracovitějším a nejvýkonnějším na okresním soudu,“ řekl předseda kárného senátu Vojtěch Šimíček.

Nečekaná milost pro tisíce vězňů

Rozsáhlou amnestii vyhlásil na Nový rok 2013 tehdejší prezident Václav Klaus u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Šlo o jedinou amnestii, kterou za deset let ve funkci vyhlásil. Prezident vězňům prominul roční nepodmíněné tresty nebo jejich zbývající část. Až desetileté tresty byly odpuštěny vězňům nad 75 let věku. Na podmínku se ven dostali i ti, kteří měli strávit ve vězení dva roky. Rovněž byly odpuštěny tresty obecně prospěšných prací a domácího vězení. Amnestie také zastavila vyšetřování některých kauz, které se vlekly déle než osm let.

K 1. lednu 2013 si v českých věznicích odpykávalo tresty 22 638 osob. Na základě amnestie opustilo věznice 6 443 z nich, tedy 28,5 procenta všech vězňů. Amnestie se celkem dotkla 111 263 odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula 19 820 lidem, podmínky 81 133 odsouzeným. Obecně prospěšné práce nemuselo vykonat 9 660 lidí a domácí vězení bylo odpuštěno 385 pachatelům.


Prezident si za kontroverzní amnestii vysloužil i kritiku. Část senátorů podala na Klause ústavní žalobu pro velezradu, první v dějinách ČR. Ústavní soud však řízení s hlavou státu zastavil s tím, že Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby vypršel.