Tibet jitří politické vášně. A není to poprvé

Praha – Před ministerstvem zahraničí proběhlo pokojné shromáždění na podporu Tibetu. Asi 150 lidí mělo tibetské vlajky, placky s nápisy Češi Tibet podporují a Tibet nás pálí. Lidé podepisovali pod sochou druhého československého prezidenta a bývalého ministra zahraničních věcí Edvarda Beneše také petici s výzvou vládě ČR k prosazování lidských práv v Číně. Zatím je pod ní 50 000 podpisů.

Akci svolal petiční výbor iniciativy Češi Tibet podporují a další lidskoprávní organizace jako reakci na dubnovou cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Pekingu, jejímž hlavním cílem bylo posílit ekonomické vztahy Prahy a jedné z nejsilnějších ekonomik světa. V prohlášení, které Zaorálek signoval spolu se svým čínským protějškem, stojí, že Česko uznává Tibet jako neoddělitelnou součást Číny a nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě.

Poté následovala kritika ze strany TOP 09 i někdejšího šéfa Zelených Martina Bursíka, který na svůj dům naproti vchodu do Poslanecké sněmovny vyvěsil veliký plakát s portrétem dalajlamy a Václava Havla doprovozený vzkazem: „Pane premiére, mýlíte se! Češi Tibet podporují!“

  • Prohlášení ministrů zahraničí ČR a ČLR: „Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě.“
  • Reakce Miroslava Kalouska (TOP 09): „Díky Václavu Havlovi, Karlu Schwarzenbergovi i Jiřímu Dienstbieru staršímu jsme měli ve světě mimořádnou autoritu jako země, která drží zásady a neobchoduje se svobodou a lidskými právy. Servilní vyjádření tohoto typu nám nic nepřinese a ztratíme pracně vybudovanou autoritu.“
  • Reakce Martina Bursíka (LES): "Identita české demokracie po roce 1989 je založená na tom, co jí vtiskl Václav Havel. Najednou tady ale máme premiéra a ministra zahraničí, kteří úplně zpochybnili tuto základní hodnotu a devótně se klaní."

Součástí projeveného nesouhlasu se stala i petice na podporu Tibetu; Černínský palác přitom tvrdí, že v otázce Tibetu dlouhodobé zásady tuzemské zahraniční politiky nepřepisuje. „Žádná z předchozích vlád České republiky ani za doby Václava Havla, nikdy neřekla, že Česká republika bude usilovat o odtržení Tibetu,“ prohlásil ministr Zaorálek.

8 minut
Horizont 24: Tibetské otazníky české diplomacie
Zdroj: ČT24

Ve svém „racionálním“ přístupu k Číně má ministerstvo podporu i u prezidenta Miloše Zemana, jenž hospodářský rozměr zahraniční politiky akcentuje dlouhodobě a v souvislosti s kontroverzemi kolem lidských práv uvádí, že jen silnějším vlivem na ekonomiku dané země mohou být silné i výhrady k případnému porušování lidských práv.

Tibet je neuralgickým bodem české politiky dlouhodobě

Oblast v podhůří Himálaje přitom nepolarizuje českou politiku poprvé, naopak představuje neuralgický bod tuzemské diplomacie – právě s ohledem na export. Šéf českých průmyslníků Hanák už v srpnu 2012 vyzval tuzemskou vládu, aby dalajlamu oficiálně nepřijímala, protože podpora Tibetu poškozuje zájmy českých vývozců v Číně.

Prezident Miloš Zeman obdobnými slovy vyjádřil k dalajlamovi odtažitý vztah při jeho poslední návštěvě Prahy loni v říjnu. „Dalajlama je bezpochyby náboženský vůdce. Kdybych byl náboženským vůdcem, bylo by mi potěšením se s dalajlamou setkat. Ale pokud vím, nikdo z mých spolupracovníků ani z mých oponentů mě za náboženského vůdce neoznačil,“ prohlásil prezident. „Další možnost by byla, kdyby dalajlama byl velkým investorem.“

Přímo k tibetské roztržce došlo potom na české politické scéně před rokem a půl, když tehdejší premiér Nečas (ODS) podporu tibetského vůdce rovněž označil za ohrožení pro český export. „Dalajlamismus“ je podle jeho tehdejších slov vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter a měl by „polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky“. Ministr zahraničí Schwarzenberg se proti Nečasovi ostře ohradil slovy, že „plná kaťata nejsou politika“.

Podle tehdejších komentářů politických analytiků se ovšem premiér Nečas snažil především vyjít vstříc prezidentu Václavu Klausovi. I on, stejně jako jeho nástupce na Pražském hradě, totiž akcentoval hospodářský rozměr zahraničních cest – o lidských právech se podle něj dá v Číně jednat mezi čtyřma očima místo toho, aby politik vydával rázná veřejná prohlášení. „Snílkovská představa části našich intelektuálů nebo politiků, že jezdíme do Číny, abychom tam změnili jejich politický a kulturní systém, je důkaz nezralosti těch, kteří to říkají,“ prohlásil Klaus v rozhovoru pro MF Dnes dva roky po svém nástupu do funkce.

Kde se vzala česká podpora Tibetu?

Otázku podpory a ochrany lidských práv vnesly do české zahraniční politiky listopadové dny a tandem ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera a prezidenta Václava Havla, kteří měli oba jako bývalí signatáři Charty 77 zkušenost s komunistickým kriminálem. Sama Charta 77 navíc vyzývala československé úřady k dodržování tzv. helsinského aktu, jejž ČSSR signovala a který se zavazoval právě k ochraně lidských práv.

Lidskoprávní problematika tak na začátku 90. let stala jedním z hlavních témat československé (a později české) zahraniční politiky, Václav Havel opakovaně vyslovoval slova podpory opozičním aktivistům v zemích s nedemokratickým režimem (Čína, Kuba) a s dalajlamou ho pojilo osobní přátelství. Díky němu se také tibetský duchovní vůdce opakovaně zúčastnil konference o lidských právech Fórum 2000.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel Jiří Bartoška, herecká hvězda i prezident filmového festivalu

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
před 26 mminutami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
11:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
před 2 hhodinami

Pomoc Kyjevu je správná, totéž se očekávalo od spojenců v roce 1938, řekl Pavel

Před Národním památníkem na Vítkově se sešli nejvyšší představitelé státu a armády, aby si připomněli, že před osmdesáti lety skončila druhá světová válka v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnil prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, premiér Petr Fiala či ministryně obrany Jana Černochová (všichni tři ODS). Výročí konce války si lidé připomínají i na dalších místech v Praze i v celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 4 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 6 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 7 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 7 hhodinami
Načítání...