Přes 60 % vězňů si za mřížemi přivydělává

Praha - Čím dál víc vězňů chce pracovat, v průběhu trestu se o zaměstnání hlásí přes 60 % odsouzených. Přibližně třetina pomáhá s provozem věznice, zbytek dělá na zakázku externích firem. Vedle různých výhod si vězni přilepší o pár tisíc korun měsíčně, navíc jim rychleji utíká čas. Mezi zaměstnavateli ale z takových posil přetrvávají obavy.

Video Mnozí podnikatelé mají ze zaměstnávání vězňů obavy
video

Mnozí podnikatelé mají ze zaměstnávání vězňů obavy

Ve věznicích po celém Česku si odpykává trest zhruba 15 tisíc lidí. Např. v Karlovarském kraji pomohli pracující vězni vystavět celou průmyslovou zónu. Odsouzení pracují i uvnitř vězeňského areálu v Kynšperku nad Ohří – tam třeba třídí letáky nebo polevují pivní zátky. Většinou jde o vězně, kteří jsou za mřížemi kvůli lehké trestné činnost. 

Pro vězně jde o vítaný přivýdělek, třeba 30letý Petr na svobodě pracoval jako kuchař. Teď si ale odpykává 10měsíční trest a přitom pomáhá na stavbě. Měsíčně si vydělá 4,5 tisíce hrubého. „Tím že něco vydělám, tak nezatěžuju rodinu venku.“ Kvůli velkému zájmu o práci plánuje vězeňská správa dílny ještě rozšiřovat. 

Většina podnikatelů má ze zaměstnávání vězňů obavy. Ti, kteří to zkusili, ale jejich práci chválí. Oproti běžným zaměstnancům uspoří přes 30 % nákladů. „Těm lidem neplatíte dovolenou ani nemocenskou. Když je nepotřebujete, tak jim řeknete – teď týden nechoďte,“ pochvaluje si podnikatel Zdeněk Makar ze Sokolova.