Dárců kostní dřeně je stále málo. Pomáhá Hudba Hradní stráže a policie

Olomouc – Stovky lidí ročně onemocní v Česku zhoubnými nemocemi kostní dřeně a uzlin, často jde přitom o mladé lidi a děti. Poslední šancí na záchranu života může být transplantace kostní dřeně. Pro každého čtvrtého nemocného, který by ji potřeboval, se však ta správná nenajde. Národnímu registru dárců dřeně teď pomáhá propagovat dárcovství krvotvorných buněk i Policie České republiky na speciálních koncertech.

Ve dvou registrech v Česku je zapsáno téměř 64 tisíc lidí. Stále to však nestačí. Díky spolupráci s podobnými centry ve světě často nemocným zachrání život kostní dřeň člověka ze zahraničí. Příkladem je Roman Weiss, u kterého lékaři diagnostikovali leukémii v šestatřiceti letech. Po neúspěšné chemoterapii zbývala transplantace. V rodině se dárce nenašel, u příbuzných je šance jen 25 procent, že budou mít potřebné shodné transplantační znaky. „Vím jen to, že můj dárce je z Německa a odběru se podrobil ve Frankfurtu nad Mohanem,“ uvedl Roman Weiss.

Video Jak darovat kostní dřeň?
video

Jak darovat kostní dřeň?

Jak darovat kostní dřeň?

Dárců kostní dřeně je nedostatek

Když lékaři nemohou najít dárce z domácích zdrojů, často uspějí v USA, Anglii, Rakousku či Německu. „Německý registr je velký a mezi námi a Němci je navíc genetická podobnost,“ vysvětloval Karel Jindrák, přednosta hematologicko-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, jednoho z šesti pracovišť v republice, kde se transplantace kostní dřeně provádějí, a to už 17 let. Nedávno operovali tisícího pacienta.

Dárci musí být nejméně 18 let, maximálně může mít 35 roků. Musí vážit alespoň 50 kilogramů a nesmí trvale užívat léky kromě antikoncepce. Transplantaci kostní dřeně v Česku ročně podstoupí několik set nemocných. Například v olomoucké fakultní nemocnici je aktuálně 20 čekatelů. Podle lékařů bude nemocných přibývat. Proto vedle trvalého náboru letos registr zahájil speciální kampaň s policií, u které je asi 17 tisíc lidí do 35 let. Velký nedostatek dárců je z různých etnických skupin. Nemocní, kteří se včas vhodné kostní dřeně dočkají, mají velkou šanci na přežití. „Šance na vyléčení nebo dlouhodobé přežití je teď mezi 60 až 70 procenty,“ potvrdil vedoucí transplantačního oddělení olomoucké nemocnice Luděk Raida.

První nepříbuzenskou transplantaci provedli lékaři pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze v roce 1986. První dětská transplantace následovala v roce 1992 ve fakultní nemocnici v Motole. Odběry se provádějí výhradně v plzeňské fakultní nemocnici, kde začal na počátku devadesátých let budovat národní registr dárců kostní dřeně tehdejší primář hematologicko-onkologického oddělení Vladimír Koza.

Policie: Podpořme darování kostní dřeně

Policie zahájila ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra kampaň Podpořme darování kostní dřeně, která chce získat další dobrovolníky. Od května do září uspořádá velkou sérii koncertů Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, na kterých bude dárcovství propagovat.