Teplotní rekordy padají, Češi si užívají letních radovánek

Praha –  V celém Česku padají teplotní rekordy, hlásí je asi třetina meteorlogických stanic. Nejtepleji zatím bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,1 stupně Celsia. Víkend a letní teploty vybízejí Čechy k vyloženě letním radovánkám. Řada jich vyrazila k vodě nebo přímo na vodu. Někteří se ale v parnu vypravili i na houby. Jak tráví Češi horký víkend? Podívejte se ve fotogalerii.

Dnešní teploty na mnoha místech překročily třicítku. „Na mnoha stanicích se teploty pohybují okolo 31 nebo 32 stupňů Celsia,“ potvrdil Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvíce naměřili meteorologové v Praze na Karlově, kde bylo přes 34 stupňů. Na mnoha místech ČR padla ale i třiatřicítka. Zaznamenali ji třeba v Teplicích, Doksanech, Brně-Žabovřeskách, Brandýse nad Labem nebo v Dobřichovicích. Nejchladněji bylo naopak na Sněžce, kde se rtuť teploměru dostala na 19,7 stupně.

Teplotní rekord padl i v pražském Klementinu, kde naměřili 33,6 stupně Celsia. Původní rekord 31,9 stupně byl z let 1946, 1950 a 2003.

POZOR! Stále platí výstraha před vysokými teplotami, kterou meteorologové vydali v sobotu. V Čechách platí ode dneška do úterý, zejména na východě republiky budou ale velká vedra i ve středu. Odborníci doporučují dodržovat pitný režim a přes poledne se raději na slunci nevyskytovat. Pozor také na velké změny teplot při přechodu do klimatizovaných prostor. 

Předpověď na další dny

V pondělí a v úterý bude nejtepleji, maxima budou 35 a někde nejspíš i 36 stupňů. V Čechách se začne ochlazovat ve středu odpoledne a navečer, Morava a Slezsko můžou mít tropické teploty - tedy odpoledne přes 30 - až do čtvrtka. V pátek už se ochladí v celé zemi.

V následujících dnech by měly přijít i bouřky. Ty první se mohou objevit už v úterý navečer, nejsilnější ale dorazí do Čech ve středu a na Moravu a do Slezska během čtvrtka. Můžou se v nich vyskytnout přívaly deště až 50 l/m2 a také kroupy a nárazy větru kolem 90 km/h. Předpověď ale budou ještě meteorologové upřesňovat. 


Video Události: Česko zasáhly tropy
video

Události: Česko zasáhly tropy