Bojar: Na počátku kauzy Diag Human byl pochybný konkurz

Praha – Kauza Diag Human má za sebou další kapitolu, přezkumné řízení. Obě strany sporu – český stát a firma Diag Human – se neshodly na tom, jaký je její výsledek, rozpory se ale objevují i v tom, jak začala. Martin Bojar, který jako národní ministr zdravotnictví stál na začátku, řekl v Interview ČT24, že kořeny jsou hlubší. Firma, ze které se stala dnešní Diag Human, se podle něj pokusila před 24 lety zmanipulovat výběrové řízení. Dopis považovaný za rozbušku sporu o miliardy byl pak pouze zástěrkou.

24 minut
Martin Bojar: Ve sporu není klíčový dopis
Zdroj: ČT24

„Výbor odborníků Ministerstva zdravotnictví České republiky pečlivě posoudil všechny předložené projekty a bohužel rozhodl ve prospěch jiných společností než Vaší. Jedním z důvodů byla i pochybnost o solidnosti Conneco a.s.,“ stálo v dopisu, který poslalo v březnu 1992 ministerstvo zdravotnictví společnosti Novo Nordisk, která neuspěla v soutěži na zpracování krevní plazmy z Česka. Zmíněná „pochybnost o solidnosti“ firmu, která měla obchod zprostředkovat, podle jejího vlastníka Josefa Šťávy poškodila, od roku 1996 se snaží získat od státu odškodnění.

Sporný dopis ministra zdravotnictví Martina Bojara firmě Novo Nordisk
Zdroj: ČT24

Martin Bojar, který jako ministr zdravotnictví dopis podepsal, však míní, že problém vznikl již dříve, a to když v létě 1990 na radu tehdejšího ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze Jana Neuwirta zrušil výběrové řízení na zpracovatele krevní plazmy. Konkurz, za jehož vítěze ministerstvo původně určilo firmy Conneco (později přejmenovanou na Diag Human) a Novo Nordisk, byl podle exministra podezřelý. „Tím, že jsem konkurz zrušil a vypsal nový, jsem zřejmě narušil něco, co mělo bez problému zajistit firmě Conneco odběr plazmy bezplatných českých dárců a firmě Novo Nordisk její přísun,“ řekl Martin Bojar v Interview ČT24.

Dánská společnost chtěla vysvětlení, tak vznikl dopis

Jedna z největších vad na tehdejší soutěži spočívala podle Bojara v tom, že ji mělo vyhrát sdružení firem, z čehož jednu (Conneco) považoval za zprostředkovatelskou. To přitom bylo v rozporu s mezinárodními doporučeními, protože v tom případě by šlo o eticky problematický obchod s darovanou krví. „Dodnes věřím tomu, že se nemůže prodávat krev a orgány lidí, kteří je dávají v dobré víře, že tím někomu pomohou. Že se z toho má stát předmět obchodu, který někdo vyčíslí jako ztrátu jedenácti, dvanácti, osmi milionů korun,“ uvedl exministr Bojar. Ministerstvo potom vypsalo nový konkurz, ve kterém již Conneco a Novo Nordisk neuspěly. Dánská společnost si potom vyžádala vysvětlení, kterým se stal onen problematický dopis.

Kalvoda v zastupování Diag Human problém nevidí

V souvislosti s vleklým sporem státu s Diag Human kritizoval exministr Bojar jiného exministra – bývalého šéfa resortu spravedlnosti a místopředsedu vlády Jana Kalvodu. Ten je dnes právním zástupcem Diag Human. Ten však odmítá, že by se choval neeticky nebo mohl zneužít informace, se kterými přišel do styku během působení ve vládě. „Zastoupení této kauzy jsem přijal sedm let poté, co jsem opustil vládní a politické funkce – tudíž jsem těžko mohl mít informace, které by klienta zvýhodnily. Stát, který jsme se my oba kdysi zavázali hájit nebo mu něco slibovali, dokonce uváděli v život jeho právní řád, není stát, který toleruje státní korupci jako v kauze Diag Human, není stát, který posílá na svého rovného civilního protivníka při výkonu práva na soudní ochranu policii, která jej přepadá a bere mu důkazy ve sporu. Už vůbec to není stát, který odmítá přiznat chybu, ačkoli byl před dvanácti lety pravomocně odsouzen,“ řekl Kalvoda na Bojarovy výtky.

Dopis pro Novo Nordisk, který Martin Bojar podepsal, podle něj sepsali úředníci z odboru farmacie a právníci ministerstva ho ujistili, že není závadný. Dnes připouští, že byla chyba ponechat v něm pasáž o „pochybnosti o solidnosti“, přesto považuje důsledky za přehnané. „Byl to interní dopis, který byl vyžádaný jednou firmou, nebyl nikdy určen ke zveřejnění. Říkat, že jsem snížil někoho důvěryhodnost, mně připadá ne úplně korektní,“ podotkl muž, který stál na počátku vleklého sporu. Dodal, že o solidnosti tehdejšího Conneca má pochybnosti dodnes. „Zástupci firmy byli opakovaně spojováni s určitými kauzami – ať to byl vývoz hypnotika do Afriky, vývoz nelicencovaných léků na Balkán, vývoz plazmy bez licence,“ řekl Bojar. Podle něj se „podařilo prokázat, že se ta firma nechovala korektně“.

Martin Bojar:

„Já jsem odpovědný za to, že jsem podepsal dopis, který mi přinesli právníci, kteří mi řekli, že je věcně i právně v pořádku. (…) Udělal bych jednu věc jinak. Nebyla by tam věta o tom, že máme pochybnosti o důvěryhodnosti firmy Coneco“

1 minuta
Podívejte se: Co řekli ministři o kauze Diag Human
Zdroj: ČT24

Diag Human podala první žalobu před 18 lety

Diag Human požaduje po Česku za zmařený obchod s krevní plazmou 11 miliard korun. V roce 1996 podala firma žalobu, poté však stát prostřednictvím pera tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Stráského souhlasil s arbitráží. Již v roce 2002 určil rozhodčí senát, že má stát firmě zaplatit 326 milionů korun za poškození dobrého jména, což se tehdy také stalo. Diag Human tvrdí, že má nárok na řádově vyšší odškodnění – které odvozuje od výše odhadovaného zisku z obchodu s plazmou – a dokládá to nálezem z roku 2008, který firmě požadovaných 11 miliard přiznal. V minulých dnech skončilo přezkumné řízení. Zatímco ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je přesvědčen, že stát zbavilo veškerých nároků, právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda naopak tvrdí, že rozhodnutí z roku 2008 nebylo zrušeno, a tak stát musí miliardy zaplatit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 2 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 3 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 6 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 7 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...