Bývalý šéf auditu vnitra jde před soud, měl krýt krádež

Praha - Bývalý šéf interního auditu na ministerstvu vnitra Petr Plaňanský půjde před soud. Státní zástupce ho obžaloval z nadržování, protože prý kryl krádež v resortu. Podle informací Radiožurnálu kauza zamíří k soudu 15. prosince. Plaňanský to považuje za nesmysl a vykonstruované obvinění.

Podle obžaloby Plaňanský neohlásil, že jeho tehdejší podřízený na vnitru Václav Chochol ukradl sekretářce ze služebního sejfu zhruba 360 000 korun. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení. Před soudem stane i Chochol, kterému za krádež hrozí až pět let vězení.

Plaňanský proti postupu policie podal několikrát stížnost, vždy ale bez úspěchu. Jeho advokát Marek Cziviš tvrdí, že Plaňanský dokonce vytvořil komisi, která měla celou věc vyšetřit. „Konstatovala, že není doloženo ani dokázáno, že by údajně poškozená měla vůbec na pracovišti nějakou hotovost,“ sdělil advokát rozhlasu.

Podle novináře časopisu Reportér Jaroslava Kmenty, který se kauze dlouhodobě věnuje, případ provází celá řada pochybností. „Vše ukazuje spíše k tomu, že tam sehrává roli určitá msta ze strany Útvaru po odhalování organizovaného zločinu,“ řekl Kmenta rozhlasu.

Plaňanský totiž jako šéf auditu kontroloval mimo jiné hospodaření ÚOOZ a přišel na několik nesrovnalostí. V obžalobě se také píše, že sekretářka konzultovala údajnou ztrátu peněz s důstojníkem ÚOOZ Lukášem Kapusňákem. Útvar ale přes svého mluvčího Pavla Hantáka odmítl, že by měl s obviněním Plaňanského cokoliv společného.