„Jak zaznělo ve Svěrákově filmu, že je to blecha psí a ty na člověka nejdou, u psů a koček se většinou vyskytuje blecha kočičí. Blecha psí se vyskytuje daleko méně, i když i té přibylo a obě dvě mohou přechodně parazitovat i na člověku,“ varuje veterinář Petr Schánilec z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
Blech je letos navíc mimořádně hodně. „Zaznamenali jsme enormní nárůst blech prakticky u všech zvířat, která k nám chodí: koček, psů i drobných hlodavců,“ potvrdil veterinář Lubomír Hošek. Podle něj je příčinou teplý a vlhký podzim. Z divoce žijících zvířat se pak blechy přenáší i na domácí mazlíčky. Ti si navíc parazita předávají i mezi sebou.

Události: Teplé počasí blechám svědčí
Události: Teplé počasí blechám svědčí
události, 22.11.2014
O boji proti blechám hovoří veterinář Petr Schánilec
„Ve chvíli kontaktu se zablešeným zvířetem je má okamžitě. Pak se zahájí vývojový cyklus, který trvá 4 až 6 týdnů a za tu dobu se vyvine další generace dospělých jedinců. Zásadním znamením je, že když přijde drbající se pes, má buď blechy, nebo je atopik. Na to musí majitelé myslet jako na diagnózu číslo jedna,“ dodal Hošek.
Pro majitele není blecha jen rizikem, že se dočasně přenese i na ně. Zablešená zvířata jsou neklidná, drbání může způsobit těžký zánět kůže a blecha může přenášet i tasemnici psí. Způsobů, jak zvíře blech zbavit, je celá řada: speciální obojky, postřiky, tablety. Základ je ale u všeho stejný. „Nestačí pouze odblešit postižené zvíře, ale je nutné odblešit i okolní prostředí,“ uzavřel Schánilec.