Kvůli útěku vězně obvinila inspekce jeho eskortu

Praha – Dva pracovníky Vězeňské služby, kterým během vyšetření v pražské Thomayerově nemocnici utekl vězeň, obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Bližší informace včetně trestného činu, pro který jsou stíháni, však inspekce sdělit nechce.

„V souvislosti s útěkem vězně bylo dnešního dne zahájeno trestní stíhání dvou příslušníků Vězeňské služby ČR,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová s tím, že s ohledem na probíhající vyšetřování nic dalšího neřekne. Kvůli útěku již rezignovali ředitel pankrácké věznice Pavel Hadrava a ředitel odboru vězeňské stráže z generálního ředitelství Vězeňské služby Petr Vlk.

Policie nadále marně pátrá po uprchlém Janu Novákovi, který byl odsouzen za loupežná přepadení. Na linku 158 už volalo zhruba sto lidí s informacemi o tom, kde se muž pohybuje, žádný tip se však neukázal jako správný. „Detektivové stále žádají občany o pomoc při pátrání, důrazně však apelují na to, aby volali bezprostředně poté, co podezřelou osobu spatří. Často se totiž stává, že veřejnost volá na tísňovou linku i s denním zpožděním, a takové poznatky pak ztrácejí na významu,“ napsala dnes pražská policie v tiskové zprávě.

Novák uprchl minulé úterý z krčské nemocnice, když vyskočil z okna pokoje ve druhém patře. V nemocnici byl podle Vězeňské služby kvůli plánovanému lékařskému vyšetření v souvislosti se závažným onemocněním, které nelze léčit ani v jedné ze dvou vězeňských nemocnic.

Uprchlík je vysoký 188 až 190 centimetrů, střední postavy. Má světlou pleť, hnědé vlasy a modré oči.

Uprchlý vězeň Jan Novák
Zdroj: ČTK/Policie ČR