USA zasáhlo nejrozsáhlejší sucho od začátku měření

Více či méně intenzivní sucho zažívalo na konci října 87 procent americké „osmačtyřicítky“ států, tedy USA bez Aljašky a Havaje, uvádí nejnovější hlášení vypracované ve spolupráci akademiků a federální vlády. Upozornil na to deník The Washington Post, podle kterého hodnocení stanovilo nový rekord v podílu zasaženého území.

„Newyorčané se v krizových situacích spojují. A právě teď, v době největšího sucha za poslední dobu, je potřeba, aby to Newyorčané udělali a šetřili co nejvíce vodou,“ oznámil newyorský starosta Eric Adams. „I my jako město se budeme snažit přispět svým dílem, a proto nařizuji našim městským úřadům, aby aktualizovaly své plány na úsporu vody a připravily se na jejich bezprostřední realizaci. Tím, že začneme šetřit vodou již nyní, uděláme vše pro to, abychom v létě mohli zalévat naše parky a napouštět bazény a odvrátili vážnější stav nouze způsobený suchem.“

Toto prohlášení je jen jednou z mnoha reakcí amerických politiků na historicky zřejmě nejrozsáhlejší sucho, která zemi těsně před prezidentskými volbami zasáhlo.

Stav sucha v USA na začátku listopadu
Zdroj: Drought Monitor

Sucho v USA mapuje projekt US Drought Monitor, na němž vládní agentury od roku 2000 spolupracují s experty z vysoké školy University of Nebraska-Lincoln. Až doposud nejvyšší byl podíl území zasaženého suchem v listopadu 2022, kdy dosáhl 85 procent. Předtím se na 80 procent dostal jen v létě 2012. Současných 87 procent je tedy v historii tohoto měření svým rozsahem největší.

Autoři hodnocení pracují s pěti úrovněmi sucha od „abnormálně suchých“ podmínek až po „výjimečné sucho“. Nejvyšší stupeň se podle nového hodnocení týkal západního Texasu nebo oblastí na pomezí Ohia a Západní Virginie, v mnoha dalších státech pak sucho dosahovalo třetího nebo čtvrtého stupně, zejména v centrální části USA. Ke zhoršení situace přispěl mimořádně suchý říjen, píše list WP. S koncem minulého měsíce a začátkem listopadu se ale počasí v centrálních Spojených státech změnilo a do oblasti dorazily srážky, rozsah sucha tak možná dosáhl svého vrcholu.

Sucho po povodni

Paradoxně může na první pohled vypadat, že suchem silně trpí i jihovýchodní oblasti Spojených států, které zasáhl na konci září hurikán Helene. Ten sice přinesl do oblasti obrovské množství ničivých srážek, přesto se i tento region potýká se suchem. Od bouře, která připravila o život 232 lidí a způsobila škody ve výši téměř 88 miliard dolarů, totiž příliš nepršelo. A hlavně tam panují vysoké teploty, které znamenají rychlý výpar a tedy i sušší půdu.

Zjednodušeně řečeno: Sucho může nastat i v případě, že celkové množství srážek zůstane stejné nebo se mírně zvýší. To platí zejména tehdy, když se dešťové události stávají více epizodickými, se silnějšími přívaly během menšího počtu událostí. Když všechna voda přijde najednou, je pro půdu obtížnější ji vsáknout nebo pro zásobárny vody zadržet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 4 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 7 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 9 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
včera v 14:00

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
včera v 08:00

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...