Proč mají huskyové modré oči, prozradil nový výzkum DNA

Sibiřští huskyové jsou známí jako velmi oddaní psi, kteří vydrží zvládat velkou námahu i extrémy počasí. Ale proslavili se také tím, že mají výrazně modré oči. Vědci nyní popsali, čím je to způsobené.

Vědci vyšli z DNA testů na více než šesti tisících psech. Ty ukázaly, že za modré oči u sibiřských huskyů je zodpovědné zdvojení psího chromozomu 18. Genetici to popsali v článku, který vyšel na začátku října v odborném časopise PLOS Genetics. Autoři studie tvrdí, že jejich výzkum je zatím největším zkoumáním jiné než lidské DNA a současně nejrozsáhlejší analýzou psího genomu vůbec.

Vědci použili podobnou metodu, která se využívá pro komerční zkoumání lidské DNA – například, když chce někdo zjistit, jakého je původu. Autoři práce chtěli prokázat, že to stejné jde využít také u zvířat. Už nyní vědci znali dvě genetické varianty, které přispívají k modré barvě očí u psů – ale ani jedna z nich nevysvětluje modrou v očích huskyů.

Komerční databáze pomohly

Vedle databází lidské DNA existují dnes už i rozsáhlé soukromé databáze psí DNA – majitelé zvířat v nich hledají informace o původu svých mazlíčků. Vědci z nich použili informace o 6070 psech, jejichž geny byly pečlivě popsané a k nimž jejich majitelé dodali také fotografie. Díky tomu se dala hledat souvislost mezi psy s modrýma očima a specifickými geny, které se u daných psů objevují.

U huskyů našli duplikaci chromozomu 18 u genu ALX4, který hraje důležitou roli ve vývoji oka savců. Podle vědců je tato genetická změna zodpovědná za modré oči nejen u huskyů, ale i u dalších psích plemen, například u australských ovčáků.

Autoři předpokládají, že tento chromozom má nějaký dopad také na heterochromii – tedy na situaci, kdy má zvíře každé oko jinak barevné. Také tento jev se u huskyů objevuje poměrně často. Vědci doufají, že další výzkumy genu i chromozomu jim pomohou pochopit, kde se modré oči u savců vzaly a jaký byl evoluční smysl této mutace.

Heterochromie u huskyho
Zdroj: shmoomeema/Wikimedia Commons

Aaron J. Smith, hlavní autor výzkumu, uvedl, že hlavním úspěchem práce je právě schopnost získat pro vědu důležité informace z komerčních – vlastně spotřebitelských databází.

Kde se vzal husky?

Huskyové pochází ze Sibiře, kde se objevili už v pravěku. Jako první je chovali místní kmeny Čukčů, které sídlily u řeky Kolyma. Pro tyto kočovníky představoval nejen zvíře lovecké, ale také hlídací a tažné. Když se do těchto nehostinných oblastí dostali poprvé evropští obchodníci s kožešinami, rychle pochopili, jak výhodné vlastnosti toto psí plemeno má.

Díky nim se husky dostal na přelomu 19. a 20. století do Ameriky, kde se rychle rozšířil. Díky jeho unikátním vlastnostem byl používán nejen pro tažení saní, ale dnes i v záchranné a pátrací službě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 5 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 8 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 9 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...