Přelom: vědci vytiskli na 3D tiskárně funkční vaječníky

Neplodné myši přivedly na svět zdravá mláďata poté, co jim vědci transplantovali umělé vaječníky vytištěné na 3D tiskárně.

Syntetické vaječníky vznikly na tiskárně z želatinového inkoustu, z něhož vědci vytiskli jakési plástve, jež pak vyplnili folikulárními buňkami – to jsou podpůrné buňky, které vytváří obal kolem nezralého vajíčka.

Při testu na myších, které měly jeden vaječník chirurgicky odstraněný, se ukázalo, že tato umělá tkáň se do týdne stane normální součástí krevního oběhu a pak vypouští normálně vajíčka póry, jež jsou součástí želatinové struktury.

Pomoc pro nemocné ženy

Tento úspěšný experiment je velkým krokem vpřed pro to, aby vznikly umělé vaječníky, které by mohly využít mladé ženy, jejichž reprodukční systém byl poškozen například při léčbě rakoviny.

„Doufáme, že jednoho dne se tato protéza stane opravdovou náhradou pro dělohy,“ uvedla Teresa Woodruffová z Northwestern University v Chicagu, která se na výzkumu podílela. „Cílem našeho projektu je vrátit plodnost nemocným, kteří o ni přišli v důsledku léčby.“

Během pokusu, jehož výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Nature Communications, vědci transplantovali umělé dělohy celkem sedmi myším. Z nich u tří byl experiment úspěšný – myši tak porodily živá zdravá mláďata. Normálně se pak krmily mateřským mlékem a jejich další život probíhal zcela běžně. Implantované dělohy musely být vyrobeny přesně tak, aby otvory v nich přesně odpovídaly potřebám tak složitého útvaru.

Zatím byly ženy, jejichž reprodukční systém byl poškozen při léčbě rakoviny, bez šance na vlastní potomky. Jedinou nadějí byla zmrazená tkáň z vaječníků, ale ta musela být odebrána ještě ze zdravého těla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 14 hhodinami

Přežila by papírová vlaštovka let z ISS? Japonští inženýři to ověřili

Věda získává odpovědi na důležité otázky dlouhodobým, náročným výzkumem, který prověří všechny detaily hypotézy. A nebo si položí dostatečně šílenou otázku a pak provede experiment. Někdy právě tyto odvážné pokusy přinesou více poznání než opatrné cesty. Otázkou, kterou si vědci položili nyní, nebylo nic jiného než: „Co se stane, když hodíte papírovou vlaštovku z Mezinárodní vesmírné stanice?“
před 17 hhodinami

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
před 18 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 19 hhodinami

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
před 21 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 22 hhodinami

Změna klimatu může zesilovat zemětřesení, ukázal výzkum z Alp

Když tají ledovce, voda z nich protéká pod hory. Tam může narušovat stabilitu podloží a způsobovat tak zemětřesení. Vědci teď pro tuto hypotézu přinesli celou řadu důkazů.
před 23 hhodinami

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
14. 7. 2025
Načítání...