Lidé se dostali do Asie mnohem dříve, než se vědci domnívali

Archeologové našli v Číně nástroje staré přes dva miliony let. Ty jsou důkazem, že osídlení Asie z Afriky probíhalo ještě dříve, než se zatím vědci domnívali. Otevírá to nové možnosti v pátrání po stopách prvních lidí.

Objev kamenných nástrojů v Číně, které jsou staré 2,12 milionu let, prodlužuje nejméně o 270 000 let přítomnost člověka na asijském kontinentu. Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem Nature.

Dosud platil za nejstarší lidskou stopu mimo africký kontinent nález lidských ostatků na gruzínské lokalitě Dmanisi, jejichž stáří vědci určili na 1,8 milionu let.

Kamenné nástroje nalezl vědecký tým pod vedením Čao-jü Čua z čínské akademie věd v provincii Šen-si na jihu čínské sprašové plošiny.

„Dokazuje to, že hominidé odešli z Afriky dříve, než naznačoval nález z Dmanisi,“ řekl agentuře AFP Robin Dennell z archeologického oddělení Exeterské univerzity, spoluautor studie v časopise Nature.

Nalezené kameny byly úmyslně opracované, uvádí Exeterská univerzita v komuniké. „Sloužily k výrobě ostrých úlomků, jimiž se dalo řezat, nebo sekat,“ vysvětlil Dennell.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Novým šéfem NASA se stal Jared Isaacman

Americký Senát ve středu potvrdil miliardáře a soukromého astronauta Jareda Isaacmana jako nového šéfa Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), píše agentura Reuters. Isaacman se tak stal patnáctým šéfem úřadu. V republikány ovládaném Senátu pro něj hlasovalo 67 senátorů, proti jich bylo 30.
před 9 hhodinami

Podvodníci okradli děti s rakovinou o desítky milionů, které na ně vybrali

Mezinárodní skupina podvodníků roky okrádala rodiny s dětmi, které trpí rakovinou. Pomocí emotivních videí na YouTube poptávala peníze, které si pak ale nechala. Zneužívání dětí a rodin odhalilo rozsáhlé dvouleté vyšetřování stanice BBC. Riziko, že člověk přispěje na podvodné sbírky, lze snížit následováním jednoduchých zásad.
před 15 hhodinami

Glumův efekt poškozuje vědu a hlavně doktorandy, naznačila studie

Vědci si příliš hromadí znalosti i výzkumná témata pro sebe, tvrdí nový výzkum, který fenomén nazval Glumův efekt, podle postavy z knihy Pán prstenů J. R. R. Tolkiena. Glum si žárlivě střežil Prsten podobně, jako si dnes významná část vědců sobecky hlídá „svoje témata“. Poškozuje to zejména doktorandy, ale také celou vědu, protože tak v laboratořích a výzkumných ústavech vzniká toxická atmosféra, naznačuje studie, která ale má metodologické nedostatky.
před 18 hhodinami

Británie se vrací k programu Erasmus

Británie a Evropská unie se ve středu dohodly, že britským studentům umožní opětovné zapojení do oblíbeného studentského výměnného programu Erasmus+. Jde o malý, ale symbolický signál zlepšení vztahů mezi Spojeným královstvím a EU po brexitu, napsala agentura Reuters.
před 19 hhodinami
Načítání...