Kolika let se může dožít gorila? Colo přepisuje naše znalosti

Má tři děti, 16 vnoučat, 12 pravnoučat a tři prapravnoučata, nedávno jí odstranili zhoubný nádor, ale daří se jí dobře. Řeč není o stoleté babičce, ale o gorile Colo, která žije v zoologické zahradě u města Columbus v americkém státě Ohio a ve čtvrtek oslavila své šedesáté narozeniny. Všechny ostatní gorily na světě žijící v zajetí jsou mladší.

 „Colo je příkladem pokroku, který zoologické zahrady udělaly v péči o zvířata,“ řekl podle agentury AP doktor Tom Meehan z chicagské zoo. Průměrný věk goril je zhruba pětatřicet let.

Colo žije v ohijské zoo od svého narození v prosinci 1956. Tamní ošetřovatelé se o ni starali jako o miminko, nosila prý i dětské oblečky a pila z lahve pro kojence. Když jí byly dva roky, seznámili ji chovatelé s Bongem, o půl roku mladším samcem z Afriky.

První potomek, gorilka Emmy, se Colo narodil v roce 1968, tedy ještě před jejími dvanáctými narozeninami. S Bongem měla ještě Oscara a Toni. V roce 1979 se jim narodilo první vnouče.

Nejstarším gorilím samcem v zajetí je Ozzie, který žije v zoo v Atlantě a je mu 55 let.

V přírodě zvířata žijí kratší dobu než v zoo

Důkazem veterinářské péče o zvířata v zoologických zahradách je i třináctiletá králice Emma ze zooparku v Seattlu, jíž se dostává akupunktury, masáží i laserové terapie. Na zápis do Guinnessovy knihy rekordů jí ale chybí ještě šest let.

Masáže i svého chiropraktika má i žirafa Tiki z Oaklandu, která je ve svých 27 letech jednou z nejstarších v USA. „Geriatrie je pravděpodobně jedním z největších úkolů pro veterináře v zoo,“ uvedl doktor Keith Hinshaw z Filadelfie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 15 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 17 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 20 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 21 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 22 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
30. 3. 2025
Načítání...