Biblický pohled: USA zaplavily cikády. Souhra cyklů dvou potomstev jich přináší biliony

Části Spojených států se v těchto dnech potýkají s přívalem hlučného okřídleného hmyzu, který pokrývá stromy či chodníky a sedá na obyvatele. Záplava cikád je letos mimořádně velká, protože se zároveň rojí dvě potomstva s různými délkami životního cyklu. Epicentrem vzácného úkazu je stát Illinois, kde se teritoria dvou druhů setkávají, popsala v reportáži agentura AP.

„Vidíme něco biblického,“ popsal událost biolog Gene Kritsky. Periodicky se vracející hmyz sleduje už 50 let, přesto ho ohromilo, když pozoroval, jak se v lese na sever od Chicaga tísnilo až pět milionů cikád. „Věci, které jsem viděl tentokrát, jsem nikdy předtím neviděl,“ dodal.

USA zažívají invazi cikád, jakou naposledy zaznamenaly v roce 1803. Na jihu a v centrální části země se líhne potomstvo označované římskou číslicí XIX, které se rojí vždy po 13 letech života v zemi, severněji se zase začali objevovat zástupci potomstva XIII, jehož životní cyklus trvá 17 let, přičemž v centrálním Illinois se oba úkazy překrývají. Celkem se do vzduchu, na stromy a do kontaktu s lidmi vydávají biliony cikád, uvádí AP.

Není to jen zajímavý pohled – tento fenomén je totiž především sluchový. Cikády jsou hlasité, velmi hlasité. Na některých místech v Illinois hluk dosáhl 100 decibelů, čímž se vyrovnal hlasitosti sekačky na trávu nebo motocyklu. Pro srovnání, start letadla má hlučnost asi 120 decibelů. Samci cikád se při rojení snaží svým bzukotem přilákat samičku a nepřestávají na sebe upozorňovat, dokud nedostanou signál k páření. A to může trvat i týdny.

Hmyz láká turisty i vědce

Do státu u Michiganského jezera rojení přitáhlo mnohé turisty. Ředitel přírodního parku Lincoln Memorial Garden u města Springfield Joel Horwedel v areálu umístil mapu USA, aby návštěvníci mohli vyznačit, odkud přijeli. Byl však příliš skromný. Na spodku mapy následně přibyla kolonka „mimo USA“, kde lidé napsali několik evropských zemí nebo Japonsko.

Rojení cikád
Zdroj: Wikimedia Commons/ Greg Hume

David Quinn přicestoval do oblasti Chicaga ze Severního Irska. „Kdykoli jsme řídili, mysleli jsme si, že je něco špatně s autem, kvůli tomu hluku. Je to ten hmyz,“ vylíčil.

Místní entomoložka Jennifer Rydzewská se rozhodla o cikádách vzdělávat veřejnost v hmyzím kostýmu s velkýma červenýma očima vyrobenýma 3D tiskárnou. Vystupuje v něm ve videích na sociálních sítích a chodí na procházky s cikádami. „Vyjdete ven a chodníky jsou jimi úplně pokryté,“ řekla. „Jsou velmi shrbené, jen tak pomalu, podle mě skoro mimozemsky, lezou se všemi svými malými výrůstky,“ popisuje pohyby hmyzu. Dodává však, že „vypadají moc mile“.

Mnohým lidem se cikády hnusí a pro obyvatele s fobií z hmyzu může rojení znamenat, že celé dny nevycházejí z domu. Obecně jsou ale cikády neškodné, lidi nekoušou ani nebodají, pouze po jejich páření zůstává zem pokrytá poněkud smradlavými tělíčky. Zároveň jsou cikády ideálním zdrojem obživy pro ptactvo a v posledních letech se dostávají také na jídelníčky amerických restaurací.

Šestiletá Lily Tolleyová ze Springfieldu se jich nemůže nabažit, dokonce jimi krmí svou ještěrku jménem Dart. Dokáže rozeznat rozdíl mezi hlučnými samci a mlčícími samičkami, jednotlivé části živočichů i to, jak „to trochu píchá“, když cikáda člověku leze po kůži. Rychle ale dodává, že to nebolí a není třeba se bát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 8 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 8 hhodinami

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 10 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 14 hhodinami
Načítání...