Zprostředkovatel Kuciakovy vraždy dostal patnáctiletý trest. Původní dohodu soud odmítl

5 minut
Události: První pravomocný rozsudek za Kuciakovu vraždu
Zdroj: ČT24

Slovenský soud schválil dohodu o vině a trestu pro zprostředkovatel vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Na jejím základě by si měl Zoltán Andruskó, který spolupracoval s policií, odpykat ve vězení 15 let. Proti původnímu návrhu dohody s trestem vězení na deset let měl soud výhrady, kritizoval, že tato výše není spravedlivá. Andruskó se záhy s prokurátorem dohodl na vyšším trestu. Zbylé čtyři obviněné čeká standardní soudní líčení v lednu.

Pondělní rozhodování soudu o dohodě o vině a trestu se protáhlo kvůli tomu, že původně navržený desetiletý trest označila předsedkyně senátu soudu Pamela Záleská za nízký.

„Soud zastává názor, že (původní) dohoda v předloženém znění je spravedlivá jen pro obviněného. Obviněný Zoltán Andruskó zobchodoval lidský život, tedy prodal hodnotu, kterou trestní zákon vysoce chrání. Následně obviněný zobchodoval i trest,“ řekla Záleská a dodala, že žádný trest nemůže napravit způsobenou smrt.

„Soud má svým rozhodnutím usilovat o spravedlnost nejen pro obviněného, ale pro všechny procesní strany, pro spravedlnost pro společnost, pro spravedlnost v právu,“ prohlásila Záleská. Soud ovšem nebyl proti použití institutu mimořádného snížení trestu.

Prokurátor v reakci upozornil, že Andruskó dobrovolně poskytl informace o vraždě Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová, ale také o jiných trestných činech.

Soud líčení na zhruba hodinu přerušil, aby umožnil Andruskóovi poradit se s advokátkou o nových podmínkách dohody. Záleská ještě předtím řekla, že za spravedlivý by soud považoval trest ve výši 15 let.

Andruskó následně vyjádřil souhlas s novou verzí dohody zahrnující patnáctiletý trest, který pak potvrdil i soud. Andruskó je tak prvním pravomocně odsouzeným v případě Kuciakovy vraždy.  

„Výhodný“ trest. Muž ale čelí stíhání i v jiných kauzách

Navzdory zpřísnění je soudem schválená dohoda pro Andruskóa výhodná, řekl prokurátor Vladimír Turan, který se spolupracujícím obviněným dohodl během pondělního líčení přísnější verzi trestu. „Byl odsouzen pod zákonnou trestní sazbu, kterou trestní zákon za běžných podmínek připouští,“ upozornil Turan.

Podle něj prokuratura původně pro Andruskóa navrhovala desetiletý trest, neboť muž čelí stíhání také v dalších kauzách. Podle slovenských medií je Andruskó podezřelý v daňové kauze a také z přípravy vražd dvou elitních prokurátorů a advokáta Daniela Lipšice. „Vím, že ten (desetiletý) trest se jevil jako nepřiměřeně nízký. Bylo to všechno v rámci zákona. Nemohli jsme mu ukládat takový trest, který by nám poté znemožnil další spolupráci s ním,“ přiblížil Turan.

Kuciakův bratr Jozef ovšem označil trest pro Andruskóa za nízký. „10 let za všechno to zlo, co způsobil, bylo velmi, velmi málo. 15 let je velmi málo. Nemůžeme vyhrát, protože to, co jsme ztratili, nám již nic nevrátí,“ napsal na sociální síti. Vyjádřil nicméně spokojenost s tím, že první pachatel byl potrestán.

Právní zástupce matky zastřelené Kušnírové Roman Kvasnica řekl, že pro rodiče zavražděného dítěte není dostatečný žádný trest. Za „milé překvapení“ označil postoj soudu, který původně navrhovaný trest pro Andruskóa označil za nespravedlivě nízký.

Podle Andruskóovy advokátky Lívie Kňažíkové byl její klient nesouhlasem soudu s původním návrhem překvapen. Klienta ale nebylo potřeba příliš přemlouvat, aby s vyšším trestem souhlasil, dodala.

Objednavatelem je podle vyšetřovatelů Kočner

Podle vyšetřovatelů si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách investigativní reportér psal. Další z obviněných Alena Zsuzsová objednávku podle dostupných informací předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka.

Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě ale přiznal Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič.

Prokurátor řekl, že Zsuzsová slíbila Andruskóovi za zprostředkování vraždy odpuštění dluhu ve výši 20 tisíc eur (510 tisíc korun) a odměnu dalších 50 tisíc eur (1,28 milionu korun), z níž Andruskó vyplatil nájemné vrahy.

Hlavní líčení s Kočnerem, Marčekem, Szabóem a Zsuzsovou v případu vraždy Kuciaka a Kušnírové začne v lednu. Tato čtveřice před necelými dvěma týdny odmítla při předběžném projednání obžaloby u soudu možnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu. V líčení se zmíněnou čtveřicí by Andruskó měl vypovídat jako svědek.

Dvojnásobná vražda vyústila na Slovensku v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 6 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 9 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 9 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 10 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 13 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...