Zkratky neexistují. Rakouský prezident varoval před únavou z demokracie

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen při příležitosti 100. výročí vyhlášení republiky varoval před únavou z demokracie. Liberální demokracie znamená podle něj víc než pouhá vláda většiny. Kancléř Sebastian Kurz následně při hlavní slavnosti jubilea ve Státní opeře ve Vídni vyzval k uvážlivému zacházení s jazykem. Od násilí ve slovech je podle něj blízko k násilí ve skutcích.

Van der Bellen varoval před únavou z demokracie. Mýlí se podle něj ten, kdo touží po rychlejších politických řešeních v méně liberální demokracii. „Neexistují zkratky. Cesta ke společnému řešení může být někdy kamenitá, ale stojí za všechnu námahu,“ zdůraznila hlava rakouského státu.

Liberální demokracie je podle prezidenta víc než jen vláda většiny. „Liberální demokracie vyžaduje rozmanitost hlasů, z nichž žádný nezůstane nevyslyšen,“ prohlásil Van der Bellen, když vyzýval k dodržování lidských práv a k toleranci.

Strache: Neseme odpovědnost, že se historie nebude opakovat

V Rakousku je už téměř rok u moci koaliční vláda složená z lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a Svobodné strany Rakouska (FPÖ), která je označována za protiimigrační, pravicově populistickou nebo krajně pravicovou.

Kancléř Kurz společně s prezidentem Van der Bellenem ve Státní opeře
Zdroj: Ronald Zak/ČTK/AP

Její šéf Heinz-Christian Strache označil za nejtemnější kapitolu dějin země období nacismu a pronásledování Židů. Země podle něj nese odpovědnost za to, že takový politický vývoj nikdy znovu nenastane.

Rakousko bylo v roce 1938 připojené k nacistické německé říši. Velká část společnosti přitom německé vojáky vítala s otevřenou náručí.

Kancléř Kurz s poukazem na zkušenosti z rakouských dějin nabádal k odpovědnému zacházení s jazykem. „Násilí v řeči může velmi rychle vést k násilí v činech,“ prohlásil 32letý politik.

Rakouská republika vznikla před 100 lety na troskách mnohonárodnostní monarchie, která existovala stovky let. Dnes je Rakousko členem Evropské unie, ale nikoli NATO. V roce 1955 oficiálně získalo plnou suverenitu po poválečné okupaci a v rámci dohod mezi velmocemi studené války také vyhlásilo neutralitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 5 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 5 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...