Ze svahů sopky na ostrově La Palma se dál valí láva. Letiště se vrátilo do provozu, zatím bez spojů

Po sobotní uzavírce vynucené erupcí sopky Cumbre Vieja se opět otevřelo letiště na jednom z Kanárských ostrovů La Palma. Kvůli problematickým podmínkám ale lety zůstávaly zrušené, informovala agentura Reuters. Ze svahů sopky se i týden po začátku výbuchu dál valí láva a ostrov, kde žije asi 85 tisíc lidí, stále přikrývá mrak vulkanického popela.

Aktivita Cumbre Vieja se začátkem víkendu nabrala na intenzitě a v sobotu se zhroutila část aktivního kráteru nad obcí Todoque a objevil se nový lávový proud. Vláda španělského ostrova uvedla, že od té doby na sopce nedošlo k dalším „významným incidentům“, píše agentura AP. Dron Reuters nicméně natočil „rychlou řeku“ natavené horniny, která stékala od kráteru a procházela blízko domů.

Experti při následné tiskové konferenci popisovali dva aktivní proudy –⁠ jeden rychlý a jeden pomalý. „Severněji se nachází proud, který se pohybuje rychle. Tato láva přichází z hlubších částí kráteru a má teplotu okolo 1250 stupňů (Celsia),“ uvedl Miguel Ángel Morcuende z krizového týmu Pevolca.

Kvůli vrstvě sopečného popela na ranveji v sobotu přerušilo provoz místní letiště, které je od místa erupce vzdálené jen několik kilometrů. V neděli španělský úřad civilního letectví AENA oznámil, že letiště je opět v provozu, ovšem aerolinky Binter, které zajišťují spojení na La Palma, ihned lety vypravovat nechtěly.

Erupce by mohla trvat tři měsíce

„Kvůli oblaku popela, který pramení ze sopečné erupce, je nutné zachovat dočasné zastavení letů na La Palma. Spoje naplánované na dnešek byly zrušeny,“ uvedla v neděli společnost s tím, že výpadek potrvá, dokud se podmínky nezlepší.

Uzavírka letiště zkomplikovala evakuaci obyvatel a měla za následek dlouhé fronty na trajekty mířící na sousední ostrovy. Kvůli erupci dosud muselo opustit své domovy skoro sedm tisíc lidí, lávové proudy už zničily skoro pět set budov. Podle AP se odborníci domnívají, že erupce Cumbre Vieja, která naposledy soptila před padesáti lety, by mohla trvat až tři měsíce.

K situaci na La Palmě se v neděli vyjádřil i papež František, který při pravidelném požehnání na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu věnoval modlitbu lidem zasaženým pohromou. „Myslím obzvláště na ty, kdo byli nuceni odejít ze svých domovů,“ uvedla hlava katolické církve.