Zaměstnanci Blackwateru získali imunitu výměnou za informace

Bagdád - Vyšetřovatelé amerického ministerstva zahraničí slíbili imunitu zaměstnancům soukromé bezpečnostní služby Blackwater, prověřované kvůli zabití 17 iráckých civilistů. List The New York Times v pondělí napsal, že tato dohoda má zaručit beztrestnost těm, kdo budou ochotni vypovídat. Podle listu ale vyšetřovatelé překročili své pravomoci a dohoda může zkomplikovat stíhání případných viníků v aféře.

video: Blackwater získal beztrestnost výměnou za informace

Udělení imunity nevylučuje další vyšetřování pracovníků Blackwateru, ovšem vyšetřovatelé z FBI si musí sehnat úplně nové důkazy. „Bude nutné zajistit, aby veškeré výpovědi, které získá FBI a prokuratura, byly naprosto oddělené od výpovědí, které podezřelí učinili před komisí ministerstva zahraničí,“ mluví o možném postupu bývalý žalobce David Lauffman.

Agenti FBI pochybují, že s nimi budou lidé z Blackwateru spolupracovat, a kvůli slibu imunity, který podle právníků nejde odvolat, se vina bude dokazovat jen velmi těžko. Případ navíc na FBI přešel až 14 dní po incidentu, kdy v Bagdádu na místě činu už žádné stopy nenašla.

Irácká vláda je případem pobouřená. Připravila text nového zákona, který by změnil rozhodnutí mezinárodní správy Iráku po invazi v roce 2003, jenž zajišťoval koaličním jednotkám i ochrankám imunitu před iráckým právem.

Vydáno pod