Zahraniční tisk: Zeman posiluje svůj vliv

Berlín - Podle zahraničních médií je jmenování Jiřího Rusnoka českým premiérem snahou prezidenta Miloše Zemana o rozšíření vlastní moci. Zemanovi prý nestačí reprezentativní povinnosti. Ignoroval přitom při jmenování nového premiéra pravicovou koalici, která deklarovala, že je stále schopna fungovat. Země podle tisku nejspíš míří k předčasným volbám.

List The New York Times vidí v Zemanově kroku snahu posílit svůj vliv: „Rusnok je Zemanův věrný stoupenec, podpořil jeho prezidentskou kampaň a analytici míní, že jeho jmenování je snahou Zemana rozšířit svou moc.“ Česko i tak ale podle listu směřuje k předčasným volbám, ty prý uvolní cestu k vládě sociálním demokratům. 

The Independent nazval pověření Jiřího Rusnoka sestavením vlády „překvapivou volbou“, neboť prezident Zeman ignoroval kandidáta pravicové koalice, jež deklarovala většinu. „Jmenování Rusnoka zřejmě ještě prohloubí politickou nestabilitu, protože dosavadní koalice ho nepodporuje,“ píše list. Česko tak nejspíš směřuje k předčasným volbám. 

Bloomberg pak připomíná, že Česko má s politickými pletkami a nestabilitou zkušenosti. Server vypočítává, že jen od roku 2002, kdy přestal být Zeman premiérem, Česku vládlo sedm kabinetů vedených šesti premiéry, od roku 1998 přitom zemi vedly už dvě přechodné vlády. Podle The Wall Street Journal jmenování Rusnoka připravilo půdu pro předčasné volby, které by se měly konat co nejdříve na podzim.  

Zahraniční tisk o rozhodnutí Miloše Zemana
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman využívá politické krize, aby rozšířil svou moc, soudí také o jmenování Jiřího Rusnoka českým premiérem německý deník Rheinische Post: „Zemanovi zjevně nestačí reprezentativní povinnosti, které mu připisuje ústava.“ Zeman navíc podle listu ignoroval, že „stávající koalice tří stran je schopná stále fungovat“. „Dokud nebude vybrána nová vláda, zůstane ta přechodná nadále v úřadu. A pokud se strany nedohodnou na nových volbách, pak bude Zemanův kabinet u moci ještě déle,“ komentuje dále dění v Česku Rheinische Post. 

Také komentář listu Neue Zürcher Zeitung míní, že Zeman se snaží rozšířit svůj vliv. „Využil tak prostoru daného jeho úřadu, který mu nechává při výběru kandidáta (na premiéra) volnou ruku, a ignoroval přání stávajících koaličních stran, aby samy sestavily novou vládu,“ uvádí curyšský list. „Prezidentovi se tak podařilo vrazit klín mezi parlamentní strany,“ postřehl Neue Zürcher Zeitung. 

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung považuje za stále pravděpodobnější, že se v Česku budou konat předčasné volby. Podle Berliner Zeitung ale může dosavadní vládní strany od podpory pro rozpuštění sněmovny odradit obava, že v předčasných volbách přijdou o poslanecká křesla.

Rusnokova vláda – hračka v rukou prezidenta Zemana 

„Asi to celé ani nemohlo skončit jinak s prezidentem, který má své vlastní nevyřízené účty se stranami nalevo i napravo. Má sice právo jmenovat úřednickou vládu, jenomže bez souhlasu parlamentu se v jeho rukou toto právo mění spíše v naschvály vůči celé politické scéně,“ komentuje dění v Praze slovenský list Pravda. „Prezident svůj vlastní krok pravděpodobně nebere vážně, protože sám naznačil, že to může být cesta k předčasným volbám,“ dodává Pravda. 

„Zeman je prvním prezidentem v Česku či na Slovensku, který ignoroval síly v parlamentu a vybral si vlastního premiéra,“ uvedly pak Hospodárske noviny. „Rusnokova vláda má všechny předpoklady pro to, aby byla jen hračkou v rukou prezidenta Zemana,“ soudí zase deník Sme.

Rozhovor se slovenským analytikem Jánem Baránkem (zdroj: ČT24)