Začíná fotbalové Euro. Bezpečnostní složky mají pohotovost

16 minut
Události: Start fotbalového Eura v Německu
Zdroj: ČT24

Začíná mistrovství Evropy ve fotbale, v úvodním utkání se od 21 hodin utká v Mnichově domácí Německo se Skotskem. Stadion s kapacitou 66 tisíc lidí byl už od odpoledne v obležení fanoušků. V plné pohotovosti jsou však také bezpečnostní síly.

Na každý den šampionátu v deseti pořadatelských městech dohlédne 22 tisíc policistů, doplněných o násobný počet strážníků a členů ostrahy.

Kontroly budou zevrubné

Pořadatelé mistrovství se přichystali na příjezd až 14 milionů fanoušků. Zhruba tři miliony z nich zavítají na stadiony, zbytek bude ve fanouškovských zónách. Jedna z vůbec největších je pod Braniborskou branou v Berlíně. Kontrola každého příchozího potrvá nejméně minutu.

„Je to trochu obtěžující být obklopený tolika policisty, ale samozřejmě, je to pro naši ochranu,“ komentoval opatření německý fanoušek Jadran.

Tajné služby varovaly před hrozbou terorismu, v okolí stadionů proto bude i obrana před útokem drony. „Narušujeme primárně frekvence řízení dronů a bráníme jim tak v letu,“ řekl k tomu Juergen Kuenstner ze specializovaného oddílu, který spadá pod německou policii.

Ta se soustředí na možné výtržníky. Ve městě Neuss vzniklo operační středisko pro 600 expertů ze všech účastnických zemí, kteří mají pomoci identifikovat zadržené.

Sentiment po mistrovství z roku 2006

S pořádáním Eura jsou v zemi spojená velká očekávání, před 18 lety úspěch na domácím světovém šampionátu předznamenal dekádu dalších, nejen fotbalových triumfů.

„Vidíme tady určité paralely. Možná proto se dnes upírají zraky německých politiků, ale možná vlastně německého hospodářství a všech Němců na toto Euro. Tak trošku doufají, že se odehraje další letní pohádka,“ uvedl velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kavka.

Příjezd zahraničních návštěvníků by německé státní kase mohl podle některých odhadů přinést v přepočtu až 25 miliard korun.

Kontroverzní momenty

Jenže dnes je situace v zemi jiná než v roce 2006. Německo již delší dobu trpí nezvládnutou migraci, dopadá na něj také ekonomická stagnace či vzestup radikálních skupin.

Atmosféru před turnajem vyostřil průzkum, podle kterého si pětina dotazovaných myslí, že v národním týmu je příliš hráčů tmavé pleti. Mezi domácími fanoušky zpočátku budily kontroverzi i růžovofialové dresy jejich týmu. Německý svaz jimi reagoval na rozhodnutí z minulého světového šampionátu v Kataru, kde brankáři Manuelu Neuerovi nedovolili vzít si duhovou kapitánskou pásku. Dresy se nakonec téměř vyprodaly.

Mistrovství Evropy ve fotbale začíná 14. června. Finálový zápas proběhne 14. července. Pořadatelskou zemí je Německo. Hraje se na deseti stadionech. Mezi 24 týmy je i český. Ve skupině se Česko utká s Portugalskem, Gruzií a Tureckem. Největší šance bookmakeři přisuzují Anglii. Věří se i Portugalsku nebo Francii. Silně motivovaní jsou také domácí Němci, kteří na zlato z mistrovství Evropy čekají od roku 1996.

Všech jednapadesát zápasů odvysílá v přímých přenosech Česká televize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 5 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 20 hhodinami
Načítání...