Za smrt hokejistů asi nemohlo špatné palivo

Moskva – Špatná kvalita leteckého paliva zřejmě nebyla příčinou katastrofy letounu Jak-42, při níž ve středu u Jaroslavle zahynulo 43 osob včetně hokejistů a funkcionářů místního klubu Lokomotiv. Podle dnešní informace ruské agentury civilního letectví Rosaviacija to ukázala analýza černých skříněk nalezených v místě pádu letadla. Na letišti Tunošna stále platí zákaz tankování leteckého paliva, které letišti dodává místní jaroslavlská rafinérie.

Vyšetřovatelům se předevčírem podařilo objevit obě dvě černé skříňky. První se ukrývala v zadní části trupu, jehož trosky dopadly do řeky Volhy. Druhou skříňku objevili na mělkém dně při břehu. Vyšetřovatelé zabavili také na jaroslavlském letišti veškerou dokumentaci potřebnou ke zjištění příčin katastrofy.

„Výsledky prvních analýz parametrických záznamů svědčí o tom, že neexistují důvody se domnívat, že kvalita leteckého kerosinu neodpovídala normám,“ řekl agentuře RIA Novosti mluvčí Rosaviacije. Dostatečnou kvalitu paliva podle něj potvrdil i rozbor vzorků kerosinu odebraných na letišti Tunošna v Jaroslavli.

Pieta za zemřelé hokejisty
Zdroj: ČT24

Nekvalitní palivo bylo dosud jedním z kandidátů na hlavního viníka tragické havárie, při které u Jaroslavle zahynuli i tři čeští hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Zbývá chyba pilota či selhání techniky

Podle předběžných závěrů vyšetřovatelů z Mezistátního leteckého výboru (MAK) byl bezprostřední příčinou nehody nedostatečný tah motorů při vzletu. Jeho důvodem byla buď chyba pilota, nebo selhání techniky.