Vyšetřovaný rumunský premiér odstoupil z čela vládní strany

Bukurešť - Rumunský premiér Victor Ponta odstoupil z funkce předsedy vládní sociální demokracie. Prokuratura předsedu vlády vyšetřuje v souvislosti s korupcí. On tvrdí, že chce dokázat svou nevinu, uvedla agentura AP. Prezident Klaus Iohannis již dříve Pontu vyzval, aby rezignoval i jako premiér, to však Ponta odmítl.

Podle prokuratury je Ponta podezřelý ze střetu zájmů, praní špinavých peněz a daňových podvodů. Obvinění se týkají let 2007 a 2008, kdy se nynější premiér živil jako právník a následně byl poslancem. Ponta obvinění vždy popíral s tím, že jsou politicky motivovaná. V neděli na Facebooku uvedl, že končí v čele své strany, aby dokázal svou nevinu. V pondělí by se měl objevit před zástupci prokuratury.

Dvaačtyřicetiletý premiér se tři týdny neúčastnil politického dění, protože byl na operaci kolene v Turecku. Do práce se vrátil až tento týden ve čtvrtek. Odjezd ze země vyvolal otázky ohledně jeho politické budoucnosti i stability rumunské vlády. Do nemocnice v Istanbulu dorazil bez toho, že by informoval prezidenta či veřejnost.

K intenzivnímu boji s korupcí Rumunsko už několik let nabádá Evropská unie a úřady v poslední době začaly vyšetřovat případy, které zasahují do nejvyšších pater politiky a byznysu. Od začátku roku bylo odsouzeno několik významných lidí, včetně exministryně, soudců a podnikatelů. Protikorupční prokuratura kromě toho zahájila vyšetřování proti švagrovi premiéra Victora Ponty, proti mediálnímu magnátovi Adrianu Sarbuovi nebo proti vlivnému starostovi jedné z bukurešťských čtvrtí Marianu Vanghelieovi.

Vydáno pod