Vraždy v Southportu zneužila extrémní pravice, říká zpravodaj Dolanský

27 minut
Interview ČT24: Lukáš Dolanský
Zdroj: ČT24

Zatím se nikdy v Británii nestalo, aby takováto akce byla zneužita dezinformační scénou, řekl v pořadu Interview ČT24 zpravodaj ČT v Británii Lukáš Dolanský. Reagoval tak na násilné protesty po pondělní vraždě tří dívek v Southportu. Podle něj je vede extrémní pravice a nejde o spontánní akci místních obyvatel, kteří naopak protesty odsuzují.

Muž v masce a ozbrojený nožem v pondělí útočil v budově taneční školy, kde se shromáždily děti na akci inspirované zpěvačkou Taylor Swiftovou a její tvorbou. Tři dívky po útoku zemřely, dalších deset lidí utrpělo zranění. O motivu pachatele zatím není nic známo. Z činu byl obviněn sedmnáctiletý mladík.

Po událostech v Southportu se různé skupiny obyvatel pokoušely čin spojit s přistěhovalectvím či ho připisovaly šíření islámské víry. Policie však uvedla, že podezřelý se narodil v Cardiffu a s islámem nemá nic společného. Ani to ale nezabránilo útoku na věřící u mešity v Southportu.

Zatčeno bylo doposud přes sto lidí a protesty se rozšířily i do dalších britských měst.

Události v Southportu jsou vykolejením

Vraždu v Southportu a následné protesty Dolanský hodnotí jako „vykolejení“, kterého se účastní extrémní pravice. Podle něj to nevypovídá o štěpení britské společnosti. Vláda si ale uvědomuje, že „na různých koncích společnosti se něco děje“ a bude se s tím muset nějak vyrovnat. Dolanský také zmínil, že Británie má delší multikulturní historii než některé země v Evropě, jako Francie či Německo.

Britská dezinformační scéna podle Dolanského není tak silná jako v některých jiných zemích. „Britská veřejnost stále ještě ctí mainstreamová média,“ dodal. Myslí si, že do budoucna bude muset britská vláda přitvrdit v boji s dezinformacemi, „protože je to něco, co je pro Brity nové a nejsou na to zvyklí“.

Plán Rwanda pohřbili nejen labouristé, ale i sami konzervativci

V Interview ČT24 mluvil například také o „plánu Rwanda,“ tedy přemisťování migrantů z Británie do této africké země. „Je naprosto mrtvý, nejen proto, že ho pohřbila labouristická vláda, ale do jisté míry ho pohřbili sami konzervativci, protože nebyli schopni ho uskutečnit,“ komentoval Dolanský. Poukázal zejména na složitost a nákladnost plánu.

Plány konzervativců počítaly s tím, že Rwanda bude za desítky milionů liber přijímat migranty z různých zemí zadržené po nelegálním příchodu do Británie. Dohodu s africkou zemí uzavřel Londýn v roce 2022, kdy do ostrovní země přišlo rekordních 745 tisíc migrantů.

Kvůli úpravám příslušných zákonů, které si vyžádala soudní rozhodnutí, mělo ovšem první letadlo s deportovanými migranty do Rwandy vyrazit koncem července. Nová britská labouristická ministryně vnitra Yvette Cooperová však již oznámila vládě Rwandy, že tento program ruší.

Labouristé plán na řešení migrace nepředstavili, ale chtějí posílit pobřežní stráž a rozbíjet převaděčské gangy, uvedl Dolanský. Budou se také snažit domluvit na omezení migrace s Francií. Zpravodaj poznamenal, že to nejsou nové plány, v minulosti o nich hovořili i konzervativci.

Veřejné zdravotnictví má potíže

Dolanský hovořil i o veřejné zdravotnické službě NHS. Do její velké reformy se politikům nechce, labouristé slíbili, že do ní dají více peněz a přidají mladým lékařům. Zpravodaj přidal i své osobní negativní zkušenosti, kdy se například na samotné vyšetření u doktora čeká dny až týdny – a místo návštěvy praktického lékaře musel řešil problém po telefonu. Zmínil také to, že chybějí lůžka v nemocnicích nebo že „pacienti musí čekat v sanitkách před nemocnicí několik hodin, než jsou vůbec přijati, to je běžná realita.“

V Londýně podle něj také výrazně stoupají životní náklady, což dopadá na mladé rodiny. Uzavírá se také několik velkých škol, protože porodnost se snížila. Zmínil i chudobu v zemi na úrovni dvaceti procent nebo existenci četných potravinových bank.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 45 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 5 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 7 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 13 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...