Vraždy v Southportu zneužila extrémní pravice, říká zpravodaj Dolanský

27 minut
Interview ČT24: Lukáš Dolanský
Zdroj: ČT24

Zatím se nikdy v Británii nestalo, aby takováto akce byla zneužita dezinformační scénou, řekl v pořadu Interview ČT24 zpravodaj ČT v Británii Lukáš Dolanský. Reagoval tak na násilné protesty po pondělní vraždě tří dívek v Southportu. Podle něj je vede extrémní pravice a nejde o spontánní akci místních obyvatel, kteří naopak protesty odsuzují.

Muž v masce a ozbrojený nožem v pondělí útočil v budově taneční školy, kde se shromáždily děti na akci inspirované zpěvačkou Taylor Swiftovou a její tvorbou. Tři dívky po útoku zemřely, dalších deset lidí utrpělo zranění. O motivu pachatele zatím není nic známo. Z činu byl obviněn sedmnáctiletý mladík.

Po událostech v Southportu se různé skupiny obyvatel pokoušely čin spojit s přistěhovalectvím či ho připisovaly šíření islámské víry. Policie však uvedla, že podezřelý se narodil v Cardiffu a s islámem nemá nic společného. Ani to ale nezabránilo útoku na věřící u mešity v Southportu.

Zatčeno bylo doposud přes sto lidí a protesty se rozšířily i do dalších britských měst.

Události v Southportu jsou vykolejením

Vraždu v Southportu a následné protesty Dolanský hodnotí jako „vykolejení“, kterého se účastní extrémní pravice. Podle něj to nevypovídá o štěpení britské společnosti. Vláda si ale uvědomuje, že „na různých koncích společnosti se něco děje“ a bude se s tím muset nějak vyrovnat. Dolanský také zmínil, že Británie má delší multikulturní historii než některé země v Evropě, jako Francie či Německo.

Britská dezinformační scéna podle Dolanského není tak silná jako v některých jiných zemích. „Britská veřejnost stále ještě ctí mainstreamová média,“ dodal. Myslí si, že do budoucna bude muset britská vláda přitvrdit v boji s dezinformacemi, „protože je to něco, co je pro Brity nové a nejsou na to zvyklí“.

Plán Rwanda pohřbili nejen labouristé, ale i sami konzervativci

V Interview ČT24 mluvil například také o „plánu Rwanda,“ tedy přemisťování migrantů z Británie do této africké země. „Je naprosto mrtvý, nejen proto, že ho pohřbila labouristická vláda, ale do jisté míry ho pohřbili sami konzervativci, protože nebyli schopni ho uskutečnit,“ komentoval Dolanský. Poukázal zejména na složitost a nákladnost plánu.

Plány konzervativců počítaly s tím, že Rwanda bude za desítky milionů liber přijímat migranty z různých zemí zadržené po nelegálním příchodu do Británie. Dohodu s africkou zemí uzavřel Londýn v roce 2022, kdy do ostrovní země přišlo rekordních 745 tisíc migrantů.

Kvůli úpravám příslušných zákonů, které si vyžádala soudní rozhodnutí, mělo ovšem první letadlo s deportovanými migranty do Rwandy vyrazit koncem července. Nová britská labouristická ministryně vnitra Yvette Cooperová však již oznámila vládě Rwandy, že tento program ruší.

Labouristé plán na řešení migrace nepředstavili, ale chtějí posílit pobřežní stráž a rozbíjet převaděčské gangy, uvedl Dolanský. Budou se také snažit domluvit na omezení migrace s Francií. Zpravodaj poznamenal, že to nejsou nové plány, v minulosti o nich hovořili i konzervativci.

Veřejné zdravotnictví má potíže

Dolanský hovořil i o veřejné zdravotnické službě NHS. Do její velké reformy se politikům nechce, labouristé slíbili, že do ní dají více peněz a přidají mladým lékařům. Zpravodaj přidal i své osobní negativní zkušenosti, kdy se například na samotné vyšetření u doktora čeká dny až týdny – a místo návštěvy praktického lékaře musel řešil problém po telefonu. Zmínil také to, že chybějí lůžka v nemocnicích nebo že „pacienti musí čekat v sanitkách před nemocnicí několik hodin, než jsou vůbec přijati, to je běžná realita.“

V Londýně podle něj také výrazně stoupají životní náklady, což dopadá na mladé rodiny. Uzavírá se také několik velkých škol, protože porodnost se snížila. Zmínil i chudobu v zemi na úrovni dvaceti procent nebo existenci četných potravinových bank.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 4 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 5 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...