Volyň jako místo, co přitahuje blesky. Od vypálení Českého Malína uplynulo osmdesát let

4 minuty
Horizont ČT24: Osmdesát let od vypálení Českého Malína
Zdroj: ČT24

Před osmdesáti lety vyvraždilo nacistické komando obec Český Malín na Volyni. Byl to největší masakr Čechů za druhé světové války na území dnešní Ukrajiny. Šlo pravděpodobně o brutální odplatu za předchozí útok Ukrajinské povstalecké armády (UPA) proti koloně německých vozidel kousek od obce. O volyňských Češích v Událostech, komentářích mluvila spisovatelka Eda Kriseová.

V ranních hodinách 13. července roku 1943 napochodovala do Českého Malína na západě Ukrajiny jednotka nacistů. Během několika hodin ozbrojenci upálili, zastřelili nebo ubodali čtyři stovky vesničanů včetně žen a dětí – 374 Čechů a 26 Poláků.

Zachránilo se několik lidí. Některé Němci pověřili odvozem nakradených cenností, další měli to štěstí, že obec ráno opustili. „Šli jsme přes zahradu, kde byla upálena matka a sestra. Přišli jsme do našeho domu. Byla tam babička. Ležela na lavici. Byla propíchnuta bodákem,“ vzpomínal v roce 2012 Josef Řepík, kterému bylo v době masakru osm let. „Zvířata byla zdivočelá, na dvoře i na cestě. Krávy nikdo nedojil, bučelo to,“ popsal.

Podobně naložili nacisté s obyvateli Ukrajinského Malína, vedlejší vesnice. Masakr mohl být podle historiků mimo jiné odplatou za útok oddílu Ukrajinské povstalecké armády (UPA) na projíždějící německou vojenskou kolonu kousek od obce. V archivech se píše rovněž o tom, že obyvatelé Českého Malína údajně během druhé světové války zásobovali partyzány. 

Obec Český Malín založili v roce 1871 čeští kolonisté z Rakovnicka, Lounska a Žatecka. Podobně na Volyni vzniklo na dvě stě českých osad. 

Návrat do „země zaslíbené“ byl zklamáním, popsala spisovatelka

Spisovatelka Eda Kriseová, která se tématu věnuje, napsala, že „Volyň je místo, které v Evropě přitahuje nejvíc blesků“, tedy pohrom způsobených lidmi lidem. Místo bylo v rychlém spádu pod správou Ukrajiny, Ruska, Polska a Německa. 

Kriseová se k tématu volyňských Čechů dostala skrze pamětnici, která jí vyprávěla příběh své rodiny. Na základě vzpomínek pak napsala román. „Ze začátku rodina žila v polské části. Pak tam přišla sovětská armáda. Ta se chovala tak, že když přišla německá armáda, tak je Volyňáci vítali jako osvoboditele. Než přišli na to, že to je stejně hrozné,“ popsala.

7 minut
Události, komentáře: Spisovatelka Kriseová o volyňských Češích
Zdroj: ČT24

Po válce se mohli českoslovenští krajané z Volyně vrátit zpět do vlasti. Repatriace však měla svá úskalí, připomněla Kriseová. „Bohužel byli repatriováni do Sudet, odkud byli vyhnáni Němci. Nebyly to nejlepší návraty,“ řekla. „Mnozí z nich byli zklamáni, protože si představovali Čechy jako zemi zaslíbenou a jako ráj,“ přiblížila. Pamětnice podle ní byla zklamána zejména tím, jak se Češi po válce chovali k Němcům.

Události ve světle nynější ruské invaze na Ukrajinu opět ožívají. „Bohužel je to téma aktuální. Román vyšel znovu asi před dvěma měsíci. Byla bych ale radši, kdyby válka nebyla, a kdyby druhé vydání tím pádem také nebylo. Je to nešťastná země,“ svěřila se.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 mminutami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 3 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 4 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 7 hhodinami
Načítání...