Venezuelský prezident nechal obsadit obchody s předraženým zbožím

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil armádě, aby obsadila řetězec prodejen s elektrickými spotřebiči, aby se zabránilo údajnému předražování zboží. Socialistický prezident už v pátek večer oznámil, že někteří manažeři řetězce Daka byli zatčeni.

Nyní budou muset prodávat zboží za spravedlivé ceny, řekl Maduro předtím, než vojáci začali obsazovat jednotlivé obchody. Před nimi se dnes vytvářely dlouhé fronty lidí, kteří slyšeli, že se bude prodávat za nižší ceny. Vojáci zde sestavovali seznamy lidí, které pouštěli dovnitř po jednom, aby zabránili chaosu.

„Děláme to pro blaho národa,“ řekl Maduro. „Nařídil jsem okamžité obsazení tohoto řetězce, aby začal nabízet zboží lidem za spravedlivé ceny … Toto okrádání lidí musí přestat,“ řekl prezident, který tvrdí, že obchodníci a jeho pravicoví političtí odpůrci proti němu vedou ekonomickou válku.

Vláda již několik týdnů varovala, že před Vánocemi zakročí proti obchodům, které budou prodávat podle ní za přemrštěné ceny. Maduro nastoupil do funkce v dubnu po smrti Huga Cháveze.

Maduro obsadil obchody s elektronikou (zdroj: ČT24)

Madurovi kritici tvrdí, že vysoká inflace, dosahující nyní 54 procent, není důsledkem bezohledných obchodníků, ale důsledkem špatného řízení ekonomiky a selhání socialistické politiky. Stejně tak opozice obviňuje přehnané vládní restrikce za nedostatek zboží a korupci způsobenou černým trhem s valutami.

Madura podporuje velká část Venezuelanů, především chudých, které podporují rozsáhlé sociální programy. Ale ekonomické problémy se začínají podepisovat na jeho popularitě - za poslední měsíce poklesla o deset procentních bodů na 41 procent.