Vedení Pegidy opouštějí další známé tváře

Drážďany – Vedení Pegidy opustilo pět vlivných členů, včetně mluvčí Kathrin Oertelové. Deníku Süddeutsche Zeitung to potvrdil zakladatel tohoto německého protestního hnutí Lutz Bachmann. Ten sám před několika dny odstoupil z pozice hlavního organizátora demonstrací kvůli aféře s fotografií, na níž se snažil vypadat jako nacistický vůdce Adolf Hitler.

Důvodem pro odstoupení 37leté Oertelové prý bylo to, že poslední dobou dostávala výhrůžky a kolem jejího domu se pohybovali podezřelí lidé. Podle německých médií spolu s ní odstoupil z organizačního týmu hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) také poradce pro oblast hospodářství Bernd-Volker Lincke, míšeňský zastupitel za CDU Thomas Tallacker, místopředseda hnutí René Jahn a člen euroskeptické strany AfD Achim Exner. To ale hnutí na svých stránkách nepotvrdilo, hovoří pouze o rezignaci Oertelové a Tallackera, jehož firma se dostala do velkých problémů, protože přišla o řadu zakázek.

Bachmann deníku Süddeutsche Zeitung potvrdil, že bude příští týden potřeba zvolit nové vedení, on ani Oertelová se ale už o funkce ucházet nebudou. „Jsem rád, že už tam nejsem. Už jsem nemohl,“ řekl listu Bachmann.

Lutz Bachmann a Kathrin Oertelová
Zdroj: ČT24/ČTK/imago stock&people

Při úterním zasedání špiček hnutí Pegida šlo prý o Bachmannovu budoucí roli. Z pozice hlavního organizátora sice oficiálně odstoupil, nicméně se nadále pokoušel v pozadí tahat za nitky. Právě kvůli němu odstoupil podle svých slov i Lincke, který nesouhlasil s některými jeho xenofobními výroky. Státní zastupitelství v Drážďanech Bachmanna vyšetřuje kvůli komentářům z loňského září, v nichž běžence a azylanty nazval špinavou pakáží a lůzou.

Oertelová doposud vedle Bachmanna patřila k nejznámějším tvářím Pegidy. Do organizačního týmu do nynějška patřilo podle samotného hnutí deset lidí, z toho až na výjimky jde o zakládající členy. Pegida pořádá protestní shromáždění a pochody, založena byla v polovině října. Její současné problémy vycházejí z rozporů mezi umírněným a radikálnějším křídlem.

Podle drážďanského politologa Wernera Patzelta není vyloučeno, že se hlavní představitelé Pegidy nedokázali shodnout na směřování hnutí - zda mají být radikální, nebo umírnění. Připomněl také, že jde o lidi bez zkušeností z politiky, kteří nedokážou řešit konflikty bez osobních sporů.

4 minuty
Z vedení Pegidy odchází pět lidí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Dealeři si kupují mlčení“. Ve Francii přibývá násilí spojeného s drogami

Ve Francii narůstá obchodování s drogami i násilné činy, které s jejich prodejem, užíváním a distribucí souvisí. Problém mají zejména velká města – třeba Marseille. Podle francouzského centra boje proti drogám zkusí kokain alespoň jednou za rok víc než milion lidí v zemi. Překupníci navíc zavádějí nové způsoby distribuce narkotik a na policejní zátahy pružně reagují.
před 24 mminutami

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi požáru v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. Dalších šest lidí je zraněných. Policie příčinu požáru vyšetřuje, podle vyjádření policejního šéfa v místních médiích jej mohl způsobit výbuch plynové bomby.
01:08Aktualizovánopřed 56 mminutami

Kreml uvítal, že Trump ve strategickém dokumentu neoznačil Rusko za hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě. Podle agentury Reuters to v neděli uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který označil dokument volající po „strategické stabilitě“ USA s Ruskem za pozitivní krok.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Příměří v Gaze dosáhlo kritického bodu, sdělil katarský premiér

Příměří v Pásmu Gazy dosáhlo kritického bodu, jelikož se jeho první fáze chýlí ke konci a mezinárodní prostředníci pod vedením Spojených států už pracují na cestě k druhé fázi, aby dohodu upevnili. Podle agentury AP to v sobotu řekl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, podle něhož je podmínkou příměří mimo jiné úplné stažení izraelských sil z Gazy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Velké nedostatky i rostoucí náklady. Evropa hodnotí stav svých armád

Ruská válka na Ukrajině vyburcovala většinu evropských zemí k tomu, aby upřely pozornost ke stavu svých armád. Zatímco vyzbrojování Velké Británie, která dlouho žila podle expertů v iluzi vlastní vojenské síly, provází problémy, Polsko už teď dává na obranu téměř pět procent HDP a mezi zeměmi NATO si udržuje náskok. Jedním z nejaktivnějších a nejambicióznějších aktérů je v současné době také Německo, kde poslanci v pátek schválili novou podobu vojenské služby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Bílý dům zřídil „síň hanby“, na webu útočí bez důkazů na média i novináře

Obhájci svobody tisku kritizují nový web Bílého domu, na kterém administrativa prezidenta Donalda Trumpa obviňuje desítky médií a novinářů ze lží a podjatosti. Ke stažení stránky vyzval americkou vládu mimo jiné Výbor na ochranu novinářů nebo Reportéři bez hranic.
před 10 hhodinami

Zelenskyj by v pondělí mohl jednat se Starmerem, Macronem a Merzem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před novináři prohlásil, že nejspíše v pondělí navštíví Londýn. Schůzky v sídle předsedy britské vlády se vedle premiéra Keira Starmera zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron, který už účast potvrdil, a německý kancléř Friedrich Merz, píše server Independent. Schůzka v britské metropoli má následovat po jednáních o ukončení války s Ruskem, která vede ukrajinská delegace s Američany na Floridě.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...