Valonsko neustoupilo. Jednání o smlouvě CETA s Kanadou ztroskotalo

Jednání mezi Kanadou, EU a belgickým Valonskem o obchodní dohodě CETA podle kanadské ministryně obchodu skončila krachem. Evropská komise doufá, že jednání o smlouvě, která měla být podepsána příští čtvrtek, se jen zastavila a v budoucnu budou moct pokračovat. Uzavření dohody brání belgický region Valonsko a představitelé EU se ho ještě budou snažit přesvědčit.

Kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová odpoledne belgické veřejnoprávní stanici RTBF oznámila, že jednání ztroskotala. „Kanada na tom pracovala, já osobně jsem na tom pracovala, a to velmi tvrdě. Ale mně i Kanadě se teď zdá evidentní, že Evropská unie není schopna dosáhnout dohody - dokonce ani se zemí, která sdílí evropské hodnoty jako právě Kanada,“ řekla novinářům zklamaná ministryně. Snažila se při tom zadržovat slzy.

Freelandová oznamuje neúspěch jednání o CETA
Zdroj: ČT24

Dohoda měla podpořit hospodářský růst v EU i v Kanadě a upevnit vztahy mezi oběma bloky. Kanadská delegace se ale teď vrací do Kanady. „Kanada je zklamaná, i já osobně jsem zklamaná. Myslím, že to není možné,“ pokračovala ministryně. „Rozhodli jsme se vrátit domů. Opravdu jsem z toho velmi smutná,“ řekla Freelandová. 

Zdroj z Evropské komise později agentuře Reuters řekl, že komise pořád věří v uzavření dohody podle plánu: „Evropská komise si nemyslí, že to je konec procesu na cestě k podpisu smlouvy.“ Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce před oznámením, že jednání zkrachovala, byl poměrně optimistický. Řekl, že doufá, že se v příštích dnech podaří odmítavý postoj Valonska ke smlouvě CETA změnit.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová na Twitteru napsala, že ji zastavení rozhovorů mrzí, ale že stále doufá, že bude nalezeno řešení.

5 minut
Horizont ČT24: Valonsko zablokovalo přijetí dohody CETA
Zdroj: ČT24

Souhlas dalo všech 28 zemí, proti zůstali jen Valoni

Je nám líto, že se této smlouvě dostává takové pozornosti. Ale právě na tuhle smlouvu se tak soustřeďujeme, protože tím vytváříme precedent. Nastavíme tím pravidla, kterými se Evropská unie bude řídit při dalších bilaterálních jednáních.
Paul Magnette
valonský premiér

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, federální kabinet Belgie ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení pěti regionálních kabinetů, přičemž frankofonní Valonsko zůstalo na svém odmítavém stanovisku.

Valonský premiér Paul Magnette předtím znovu označil dosavadní výsledky jednání se zástupci Evropské komise a Kanady o dohodě CETA za nedostatečné. „Dosáhli jsme významných nových ústupků, především v oblasti zemědělství. Zejména v oblasti arbitráží ale zůstávají problémy,“ uvedl Magnette ve valonském parlamentu v Namuru.

Valoni se také obávají, že z Kanady přijdou velké nadnárodní společnosti, v nichž vidí hrozbu pro své menší podniky. Jsou zatím nadále odhodláni co nejlépe chránit své farmáře a hájit vysoké standardy na pracovním trhu, v oblasti životního prostředí a spotřebitelů v EU. Region, který má asi 3,5 milionu obyvatel, se postavil proti EU s více než 500 miliony obyvatel a Kanadě, kde žije asi 35 milionů lidí.

Rumuni se s Kanadou dohodli

Naopak Rumunsko, které spolu s Bulharskem podmiňovalo podpis dohody závazkem, že Kanada pro jejich občany zruší víza ještě v roce 2017, oznámilo, že se podařilo dosáhnout v této záležitosti shody. Rumuni a Bulhaři tak budou moci volně cestovat do Kanady od 1. prosince 2017.

„My nevidíme problém v té dohodě tak, jak je připravena a myslíme si, že to v žádném případě neznamená jakákoliv rizika pro Českou republiku,“ okomentoval návrh český premiér Bohuslav Sobotka.

Donald Tusk
Zdroj: Reuters

Krach šest let vyjednávané obchodní smlouvy s Kanadou může pro Unii znamenat citelnou ztrátu důvěryhodnosti a mezinárodní prestiže v době, kdy prakticky skoro zamrzly rozhovory o obchodní smlouvě s USA známé jako TTIP. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci podpořili snížení emisí o 90 procent do roku 2040

Europoslanci podpořili klimatický cíl snížit emise o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí by podle schváleného kompromisního návrhu mohlo pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Parlament odsouhlasil také snížení byrokracie a zmírnění zátěže pro firmy v souvislosti s podáváním zpráv o udržitelnosti.
11:19Aktualizovánopřed 38 mminutami

SledujteFrancie si připomíná deset let od teroristických útoků

Francie si ve čtvrtek připomíná deset let od teroristických útoků v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže, při nichž ozbrojenci zabili 130 lidí. Na řadě míst metropole se uskuteční pietní akce, výstavy i koncerty. Hlavní státní ceremonie se zúčastní prezident Emmanuel Macron, který přes den navštíví všechna místa útoků, k nimž se přihlásila organizace Islámský stát (IS).
11:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německá vláda se shodla na plošných odvodech i možné povinné službě

Německé vládní strany se dohodly na návrhu nové podoby vojenské služby. Odvody budou plošné, zákon stanoví i cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou „povinnou vojenskou službu z potřeby“. S odvoláním na své zdroje obeznámené s nočním jednáním koaličních stran to napsala agentura DPA.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump podepsal obnovení financování vlády

Americký prezident Donald Trump ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SEČ) podepsal návrh zákona, který po bezmála 43 dnech plně obnovuje financování vládních úřadů. Návrh dříve schválila republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů. Federální úřady již provoz obnovují, očekává se, že vládní služby budou znovu zprovozněny v nejbližších dnech.
01:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Austrálie viní Čínu z množících se případů kyberútoků

Austrálie reaguje na množící se případy kybernetických útoků – tamní zpravodajské služby z nich otevřeně obvinily Čínu. Jejich ředitel uvedl, že špionáž, která se zaměřila na telekomunikační i energetické sítě, vodohospodářství a dopravu, Canberru stála v přepočtu přes 170 miliard korun. Peking veškerou zodpovědnost odmítá.
před 3 hhodinami

O dobytí Pokrovsku a obklíčení ukrajinských sil nemůže být řeč, tvrdí Syrskyj

O dobytí Pokrovsku ruskými jednotkami ani o obklíčení ukrajinských sil v tomto východoukrajinském městě nemůže být řeč, ujistil hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj po inspekci tohoto úseku fronty na východě Ukrajiny a poradě s veliteli. Na sociální síti uvedl, že boj pokračuje.
před 12 hhodinami

Polsko žádá o úplné vyjmutí z mechanismu migrační solidarity

Polsko požádalo Evropskou komisi o úplné vyjmutí z mechanismu solidarity v migračním paktu Evropské unie, a to kvůli tlaku na hranicích a přijetí uprchlíků z Ukrajiny, napsala ve středu agentura PAP s odvoláním na mluvčí polského ministerstva vnitra. O osvobození Česka od příspěvku do společného rozpočtu na řešení nelegální migrace požádal ve středu EK také český ministr vnitra v demisi Vít Rakušan (STAN).
před 13 hhodinami

CNN: Londýn přestal sdílet zpravodajské informace s USA kvůli útokům na lodě

Velká Británie podle stanice CNN přestala se Spojenými státy sdílet zpravodajské informace o lodích v Karibiku, které USA podezřívají z pašování drog. Opatření mělo začít platit před měsícem. Londýn podle zdrojů CNN krok odůvodnil mimo jiné tím, že americké útoky proti plavidlům považuje za nelegální. Tyto informace ve středu večer odmítl americký ministr zahraničí Marco Rubio.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...