V Turecku roste napětí kolem přítomnosti milionů Syřanů. Vášně rozbouřilo i video zaplacené ultranacionalistou

3 minuty
Události: Předvolební kontroverze v Turecku
Zdroj: ČT24

Vlnu kontroverzí spustilo v Turecku video namířené proti Syřanům. Extrémně pravicového politika, který za ním stojí, chtějí úřady stíhat kvůli podezření z podněcování nenávisti. Kvůli ekonomické krizi a blížícím se volbám však kolem přítomnosti milionů běženců v zemi panuje stále výbušnější atmosféra, uvádí zpravodaj ČT v Turecku Václav Černohorský.

Video se jmenuje Tichá invaze a ukazuje Istanbul roku 2043 jako město, kterému vládnou Syřané a kde jediným oficiálním jazykykem je arabština.

Krátký film zaplavil v Turecku sociální sítě. Během týdne má jen na YouTube přes čtyři miliony zhlédnutí. Video, které se trefilo do nálad podstatné části turecké veřejnosti, zaplatil ultranacionalista Ümit Özdağ, říká zpravodaj ČT. 

Özdağova Strana vítězství je v podstatě první čistě protiimigrační uskupení v zemi. Má sice mizivou podporu, téma samotné ale v době ekonomické krize stále silněji proniká do hlavního politického proudu.

V Turecku jsou téměř čtyři miliony Syřanů

Turecko hostí největší populaci běženců na světě: téměř čtyři miliony Syřanů. Nadto statisíce ilegálních migrantů z dalších zemí. Vrácení aspoň části z nich slibuje vláda i opozice.

Někteří experti hodnotí jejich návrhy jako nereálné. „S pohledem na historii řešení otázky nuceného vysídlení je třeba říci, že ještě nikdy nikdo neposlal 3,7 milionu běženců zpět do vlasti. Je to nemožné,“ domnívá se například profesorka mezinárodních vztahů Deniz Sertová.

Běženci mají obavy

Samotní Syřané mluví o rostoucím napětí a obavách. V drtivé většině anonymně. Z desítek oslovených lidí v jedné z přistěhovaleckých čtvrtí Istanbulu se jeden jediný nebojí promluvit na kameru. Během rozhovoru je znatelně nervózní.

„Hodně lidí má z obavy. Právě teď na mě někdo zakřičel, jestli jsem Syřan. Ptám se sám sebe: Přijde ke mně? Bude dělat problémy? Radši bych teď šel domů,“ řekl Mažd.

Velké výbuchy násilí mezi domácí populací a běženci se Turecku zatím vyhýbají. Prohlubující se ekonomická krize a blížící se volby ale příliš nadějí na zlepšení napjaté situace nedávají, upozorňuje zpravodaj Černohorský. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 6 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 8 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 9 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 9 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...